Talks and posters

 

Book of abstracts (PDF)

 

Plenary talks

July 10 10:00 ~ 11:00 Stochastic PDEs and their approximations
Martin Hairer - University of Warwick, United Kingdom
11:30 ~ 12:30 Interpolation, rudimentary geometry of spaces of Lipschitz functions and complexity.
Shmuel Weinberger - University of Chicago, USA
July 11 9:30 ~ 10:30 Large Graph Limits of Learning Algorithms
Andrew Stuart - Caltech, USA
11:30 ~ 12:30 T < 4E
Karim Adiprasito - Hebrew University of Jerusalem, Israel
July 12 9:30 ~ 10:30 Variational discretizations of gauge field theories using group-equivariant interpolation spaces
Melvin Leok - University of California, San Diego, USA
11:30 ~ 12:30 Dynamic formulation of Optimal Transportation and variational relaxation of Euler equations
Jean-David Benamou - INRIA, France
July 13 10:00 ~ 11:00 Functional equations in enumerative combinatorics
Mireille Bousquet-Mélou - CNRS, Université de Bordeaux, France
11:30 ~ 12:30 Applied random matrix theory
Joel Tropp - Caltech, USA
July 14 9:30 ~ 10:30 Adaptive High-Order Methods for Elliptic Problems: Convergence and Optimality
Claudio Canuto - Politecnico di Torino, Italy
11:30 ~ 12:30 Linear Differential Equations as a Data-Structure
Bruno Salvy - INRIA, France
July 15 9:30 ~ 10:30 Finding one root of a polynomial system: Smale's 17th problem
Pierre Lairez - Inria, France
11:30 ~ 12:30 Mean estimation: median-of-means tournaments
Gabor Lugosi - ICREA & Pompeu Fabra University, Spain
July 17 10:00 ~ 11:00 Mathematics of Cell Division
Stephen Smale - UC, Berkeley, USA
11:30 ~ 12:30 Information Complexity and Applications
Mark Braverman - Princeton University and Institute for Advanced Study, USA
July 18 9:30 ~ 10:30 Fourier-like bases and Integrable Probability
Alexei Borodin - MIT, USA
11:30 ~ 12:30 Structure Tensors
Lek-Heng Lim - University of Chicago, USA
July 19 9:30 ~ 10:30 Completely positive semidefinite matrices: conic approximations and matrix factorization ranks
Monique Laurent - CWI, Amsterdam, and Tilburg University, Netherlands
11:30 ~ 12:30 Microscopic description of systems of points with Coulomb-type interactions
Sylvia Serfaty - Université Pierre et Marie Curie Paris 6, France

Back to top

 

Workshop A1 - Approximation Theory

Organizers: Albert Cohen (Université de Paris 6, France) - Ron Devore (Texas A&M University, USA) - Peter Binev (University of South Carolina, USA)

Talks

July 10 14:30 ~ 15:20 Nonlinear $n$-term Approximation of Harmonic Functions from Shifts of the Newtonian Potential
Pencho Petrushev - University of South Carolina, USA
15:30 ~ 16:20 Goedel and Turing in approximation theory - On sampling, reconstruction, sparsity and computational barriers
Anders Hansen - University of Cambridge, United Kingdom
17:00 ~ 17:35 Tensorization for data-sparse approximation
Lars Grasedyck - RWTH Aachen University, Germany
17:40 ~ 18:15 Rescaled Pure Greedy Algorithm for Hilbert and Banach spaces and beyond
Guergana Petrova - Texas A&M University, USA
18:20 ~ 18:55 Data assimilation and sampling in Banach spaces
Przemek Wojtaszczyk - ICM University of Warsaw, Poland
July 11 14:30 ~ 15:20 Multiscale Methods for Dictionary Learning, Regression and Optimal Transport for data near low-dimensional sets
Mauro Maggioni - Johns Hopkins University, United States of America
15:30 ~ 16:20 Space-parameter-adaptive approximation of affine-parametric elliptic PDEs
Markus Bachmayr - Universität Bonn, Germany
17:00 ~ 17:35 Sparse approximation with respect to the Faber-Schauder system
Tino Ullrich - University of Bonn/University of Osnabrueck, Germany
17:40 ~ 18:15 Principal component analysis for the approximation of high-dimensional functions using tree-based low-rank formats
Anthony Nouy - Ecole Centrale de Nantes, France
18:20 ~ 18:55 Optimal Approximation with Sparsely Connected Deep Neural Networks
Gitta Kutyniok - Technische Universität Berlin, Germany
July 12 14:30 ~ 15:20 Computing a Quantity of Interest from Observational Data
Simon Foucart - Texas A&M University, USA
15:30 ~ 16:20 Stable Gabor Phase Retrieval and Spectral Clustering
Philipp Grohs - University of Vienna, Austria
17:00 ~ 17:35 On the entropy numbers of the mixed smoothness function classes
Vladimir Temlyakov - University of South Carolina and Steklov Institute of Mathematics, United States
17:40 ~ 18:15 Approximation of set-valued functions by adaptation of classical approximation operators to sets
Nira Dyn - School of Mathematical Sciences, Tel-Aviv University, Israel
18:20 ~ 18:55 Polynomial approximation of smooth, multivariate functions on irregular domains
Ben Adcock - Simon Fraser University, Canada

 

Posters

Optimal recovery of integral operators and applications
Yuliya Babenko, Kennesaw State University, USA
The Beurling-Selberg Box Minorant Problem
Jacob Carruth, University of Texas at Austin, United States
Sparse polynomial techniques in high dimension for non intrusive treatment of parametric PDEs
moulay abdellah chkifa, University mohamed 6 polytechnic, Morocco
Multi-Scale Decomposition of Transformations
Paul Escande, Johns Hopkins University, United States of America
Frames and numerical approximation
Daan Huybrechs, KU Leuven, Belgium
Lebesgue constants for convex polyhedra and polynomial interpolation on Lissajous-Chebyshev nodes
Yurii Kolomoitsev, University of Lübeck, Germany
The Geometrical Description of Feasible Singular Values in the Tensor Train Format
Sebastian Kraemer, IGPM at RWTH Aachen University, Germany
Dictionary measurement selection for state estimation with reduced models
Olga Mula, Paris Dauphine, France
Higher Order Total Variation, Multiscale Generalizations, and Applications to Inverse Problems
Toby Sanders, Arizona State University, United States
Subdivision and spline spaces
Tatyana Sorokina, Towson University, USA

Back to top

 

Workshop A2 - Computational Algebraic Geometry

Organizers: Marta Casanellas (Universitat Politècnica de Catalunya, Spain) - Agnes Szanto (North Carolina State University, USA) - Thorsten Theobald (Universität Frankfurt, Germany)

Talks

July 10 14:30 ~ 15:20 Symmetric sums of squares over $k$-subset Hypercubes
Rekha Thomas - University of Washington, USA
15:30 ~ 15:55 Subresultants in multiple roots
Teresa Krick - Universidad de Buenos Aires & CONICET, Argentina
16:00 ~ 16:25 Quadratic Persistence and Pythagoras Number of Varieties
Greg Blekherman - GeorgiaTech, USA
17:00 ~ 17:25 Algebraic Geometry of Gaussian Graphical Models
Seth Sullivant - North Carolina State University, USA
17:30 ~ 17:55 Universal Groebner bases and Cartwright-Sturmfels ideals
Elisa Gorla - University of Neuchatel, Switzerland
18:00 ~ 18:25 The Chow form of a reciprocal linear space
Cynthia Vinzant - North Carolina State University, USA
18:30 ~ 18:55 Symmetrizing the matrix multiplication tensor
Jonathan Hauenstein - University of Notre Dame, USA
July 11 14:30 ~ 14:55 Factorization of sparse bivariate polynomials
Martín Sombra - ICREA & Universitat de Barcelona, Spain
15:00 ~ 15:25 Local equations for equivariant evolutionary models
Jesús Fernández-Sánchez - Universitat Politècnica de Catalunya, Spain
15:30 ~ 15:55 Arithmetically-Free Resolutions of Toric Vector Bundles
Gregory G. Smith - Queen's University, Canada
16:00 ~ 16:25 Bounds on the degree of the central curve of semidefinite programming
Elias Tsigaridas - INRIA Paris, France
17:00 ~ 17:25 Automated Reasoning Tools in GeoGebra
Tomas Recio - Universidad de Cantabria, Spain
17:30 ~ 17:55 Degree-Optimal Moving Frames for Rational Curves
Irina Kogan - North Carolina State University, USA
18:00 ~ 18:25 A Positivstellensatz for Sums of Nonnegative Circuit Polynomials
Timo de Wolff - TU Berlin, Germany
July 12 14:30 ~ 14:55 Computational geometry of real plane curves
Daniel Plaumann - University of Dortmund, Germany
15:00 ~ 15:25 On the solutions to polynomials systems arising from chemical reaction networks
Elisenda Feliu - University of Copenhagen, Denmark
15:30 ~ 15:55 Computing Simple Multiple Zeros of Polynomial Systems
Lihong Zhi - Chinese Academy of Sciences, China
16:00 ~ 16:25 Distinguishing phylogenetic networks
Elizabeth Gross - San Jose State University, USA
17:00 ~ 17:50 The Euclidean distance degree of orthogonally invariant matrix varieties.
Giorgio Ottaviani - Università di Firenze, Italy
18:00 ~ 18:25 Solving the Rational Hermite Interpolation Problem
Carlos D'Andrea - Universitat de Barcelona, Spain

 

Posters

Angles and dimension: Estimating local dimensions from a dataset
Mateo Diaz, Cornell University, USA
Gr\"obner bases of neural ideals
Rebecca E. Garcia , Sam Houston State University, USA
Multilinear Algebra for Phylogenetic Reconstruction
Marina Garrote-López, Universitat politècnica de Catalunya, Spain
Imaginary Projections of (Homogeneous) Polynomials
Thorsten Jörgens, Goethe University Frankfurt, Germany
The lexicographic degree of the first two-bridge knots
Pierre-Vincent Koseleff, UPMC - Sorbonne Universités (Paris 6), France
The embedding problem for Kimura nucleotide substitution models
Jordi Roca-Lacostena, Universitat Politècnica de Catalunya, Spain
Multiprojective witness sets and a trace test
Jose Rodriguez, University of Chicago, USA
Elimination in steady state equations of chemical reaction networks
Meritxell Sáez Cornellana, University of Copenhagen, Denmark

Back to top

 

Workshop A3 - Computational Number Theory

Organizers: Christophe Ritzenhaler (Université de Rennes 1, France) - Enric Nart (Universitat Autònoma de Barcelona, Spain) - Tanja Lange (Technische Universiteit Eindhoven, Netherlands)

Talks

July 10 15:30 ~ 16:20 3-ranks of cubic class groups
Peter Stevenhagen - Universiteit Leiden, Netherlands
17:00 ~ 17:40 Rational points on high genus curves over finite fields
Alp Bassa - Bogazici University, Turkey
17:40 ~ 18:20 Fast Arithmetic in the Divisor Class Group
Jens Bauch - Simon Fraser University, Canada
July 11 14:50 ~ 15:30 A kilobit hidden SNFS discrete logarithm computation
Nadia Heninger - University of Pennsylvania, United States
15:30 ~ 16:20 Short generators without quantum computers: the case of multiquadratics
Daniel J. Bernstein - University of Illinois at Chicago, United States
17:00 ~ 17:40 Improvements to point counting on hyperelliptic curves of genus two
Maike Massierer - University of New South Wales, Australia
17:40 ~ 18:20 Computing twists of hyperelliptic curves
Elisa Lorenzo García - Université de Rennes 1, Francia
18:20 ~ 19:00 Kummer arithmetic and compact signature schemes
Benjamin Smith - Inria and École polytechnique, France
July 12 14:50 ~ 15:30 Congruences, graphs and modular forms
Samuele Anni - University of Heidelberg, Germany
15:30 ~ 16:20 Parity of ranks of abelian surfaces
Celine Maistret - University of Bristol, United Kingdom
17:00 ~ 17:40 Rigorous computation of the endomorphism ring of a Jacobian
Jeroen Sijsling - Universität Ulm, Germany
17:40 ~ 18:20 Genetics of polynomials over local fields
Guàrdia Jordi - Universitat Politècnica de Catalunya, Catalunya
18:20 ~ 19:00 Rational point count distributions for plane quartic curves over finite fields
Nathan Kaplan - University of California, Irvine, USA

Back to top

 

Workshop A4 - Computational Geometry and Topology

Organizers: Joel Hass (University of California at Davis, USA) - Herbert Edelsbrunner (Institute of Science and Technology, Austria) - Gunnar Carlsson (Stanford University, USA)

Talks

July 10 14:30 ~ 14:55 Generalized Persistence Diagrams
Amit Patel - Colorado State University, USA
15:00 ~ 15:25 Supervised Learning of Labeled Pointcloud Differences via Cover-Tree Entropy Reduction
Paul Bendich - Duke University, and Geometric Data Analytics, United States of America
15:30 ~ 15:55 Local Topological Convergence of Grain Growth Systems
Jeremy Mason - Ohio State University, United States
16:00 ~ 16:25 Local Geometric Convergence of Embedded Graphs
Benjamin Schweinhart - Ohio State Unversity, United States
17:00 ~ 17:25 Universality of the Homotopy Interleaving Distance
Michael Lesnick - Princeton University, USA
17:30 ~ 17:55 Minimum action principles and shape dynamics
Patrice Koehl - Department of Computer Science, University of California, Davis, USA
18:00 ~ 18:25 Stabilizing the unstable output of persistent homology computations
Peter Bubenik - University of Florida, United States
18:30 ~ 18:55 The Reeb graph edit distance is universal
Ulrich Bauer - Technical University of Munich (TUM), Germany
July 11 14:30 ~ 14:55 Local cohomology and stratification
Vidit Nanda - The Alan Turing Institute and The University of Oxford, UK
15:00 ~ 15:25 Intrinsic $1$-dimensional persistence of geodesic spaces
Ziga Virk - IST Austria, Austria
15:30 ~ 15:55 On the complexity of optimal homotopies
Arnaud de Mesmay - CNRS, Gipsa-lab, Université Grenoble-Alpes, France
16:00 ~ 16:25 Estimating the Reach of a Manifold
Frédéric Chazal - INRIA, France
17:00 ~ 17:25 Telling 3-manifolds apart: new algorithms to compute Turaev-Viro invariants
Jonathan Spreer - Freie Universität Berlin, Germany
17:30 ~ 17:55 Embeddability in $\mathbb{R}^3$ is \textbf{NP}-hard
Eric Sedgwick - DePaul University, School of Computing, USA
18:00 ~ 18:25 Random walks on groups with negative curvature
Joseph Maher - CUNY College of Staten Island, USA
18:30 ~ 18:55 The complexity of unknot recognition
Marc Lackenby - University of Oxford, United Kingdom
July 12 15:00 ~ 15:25 Topology on tiny machines: logspace and finite-state complexity
Benjamin Burton - The University of Queensland, Australia
15:30 ~ 15:55 Deciding contractibility of a non-simple curve on the boundary of a 3-manifold
Éric Colin de Verdière - CNRS, LIGM, Université Paris-Est Marne-la-Vallée, France
16:00 ~ 16:25 Maximally persistent cycles in random geometric simplicial complexes
Matthew Kahle - Ohio State University, United States
17:00 ~ 17:25 Discrete uniformization for polyhedral surfaces and its convergence
Feng Luo - Rutgers University at New Brunswick, USA
17:30 ~ 17:55 Polyhedral realization of hyperbolic punctured spheres and discrete uniformization
Boris Springborn - Technische Universität Berlin, Germany
18:00 ~ 18:25 Extrinsic Conformal Geometry Processing
Keenan Crane - Carnegie Mellon University, USA
18:30 ~ 18:55 Topological analyses of olfaction and semantic learning
Chad Giusti - University of Pennsylvania, USA
19:00 ~ 19:25 Tropical Coordinates on the Space of Persistence Barcodes
Sara Kalisnik - Brown University / Max Planck Institute, USA / Germany

 

Posters

Visualising Normal Surfaces
Daniel Crane, University of Queensland, Australia
The lexicographic degree of the first two-bridge knots
Pierre-Vincent Koseleff, UPMC - Sorbonne Universités (Paris 6), France
String Topological Robotics II
My Ismail Mamouni, , Maroc
The Topology of $D$-stability
Grey Violet, University of Konstanz, Germany

Back to top

 

Workshop A5 - Geometric Integration and Computational Mechanics

Organizers: Fernando Casas (Universitat Jaume I, Spain) - Elena Celledoni (Norwegian University of Science and Technology, Norway) - David Martin de Diego (Instituto de Ciencias Matemáticas, Spain)

Talks

July 10 14:30 ~ 15:00 It takes a wave packet to catch a wave packet
Arieh Iserles - University of Cambridge, United Kingdom
15:00 ~ 15:30 Uniformly accurate averaging numerical schemes for oscillatory evolution equations.
Philippe Chartier - INRIA, France
15:30 ~ 16:00 Magnus-type integrators combined with operator splitting methods and their areas of applications
Mechthild Thalhammer - Leopold--Franzens-Universität Innsbruck, Austria
16:00 ~ 16:30 Energy preserving time integrators for PDEs on moving grids
Brynjulf Owren - NTNU, Norway
17:00 ~ 17:30 The spherical midpoint method
Klas Modin - Chalmers and University of Gothenburg, Sweden
17:30 ~ 18:00 Higher order variational integrators and their relation to Runge-Kutta methods for unconstrained and constrained systems
Sina Ober-Blöbaum - University of Oxford, United Kingdom
18:00 ~ 18:30 The inverse problem for discrete systems
Marta Farré Puiggalí - ICMAT, Spain
18:30 ~ 19:00 A family of modified trigonometric integrators for highly oscillatory problems with good geometric properties
Antonella Zanna Munthe-Kaas - University of Bergen, Norway
July 11 14:30 ~ 15:20 The Clebsch representation in optimal control, integrable systems and discrete dynamics
Anthony Bloch - University of Michigan , USA
15:30 ~ 16:00 How do nonholonomic integrators work?
Olivier Verdier - Western Norway University of Applied Sciences, Norway
16:00 ~ 16:30 On unit-quaternion based Galerkin Lie group variational integrators
Sigrid Leyendecker - University of Erlangen-Nuremberg, Germany
17:00 ~ 17:30 ROUGH PATHS ON HOMOGENEOUS SPACES
Hans Munthe-Kaas - Bergen, Norway
17:30 ~ 18:00 Action algebroids are the only post-Lie algebroids
Ari Stern - Washington University in St. Louis, USA
18:00 ~ 18:30 Palindromic 3-stage splitting integrators, a roadmap
Cedric M Campos - Yachay Tech, Ecuador
18:30 ~ 19:00 Analyzing splitting stochastic integrators using word series
Alfonso Álamo - Universidad de Valladolid e IMUVA, Spain
July 12 14:30 ~ 15:20 Stochastic partial differential fluid equations as a diffusive limit of deterministic Lagrangian multi-time dynamics
Darryl Holm - Imperial college London, UK
15:30 ~ 16:00 Variational integrators in geophysical fluid dynamics
François GAY-BALMAZ - CNRS & Ecole Normale Supérieure de Paris, France
16:00 ~ 16:30 Interpolation of Manifold-Valued Functions via the Generalized Polar Decomposition
Evan Gawlik - University of California, San Diego, United States
17:00 ~ 17:30 Commutator-free Magnus based methods
Karolina Kropielnicka - Polish Academy of Sciences, Poland
17:30 ~ 18:00 Geometric integrators and optimal control for real-time control of robotic systems
Marin Kobilarov - Johns Hopkins University, United States
18:00 ~ 18:30 An improved algorithm to compute the exponential of a matrix
Sergio Blanes - Universidad Politécnica de Valencia, Spain

 

Posters

Hamel's Formalism for Infinite-Dimensional Mechanical Systems
Yakov Berchenko-Kogan, Washington University in St. Louis, United States
Time-average Magnus-decomposition methods for solving non-autonomous linear wave equations
Nikita Kopylov, Universitat Politècnica de València, Spain
Higher-order Geometric Nonholonomic Integrators on Vector Spaces and Lie Groups
Rodrigo Takuro Sato Martín de Almagro, ICMAT, Spain
Stucture Preserving Integration of Non-spherical Particles in Turbulent Flows
Benjamin Tapley, NTNU, Norway
Mixed order variational integrators for multiscale problems
Theresa Wenger, University of Erlangen-Nuremberg, Germany
Lie group integrators commute up to order four
Michele Zadra, University of Kent, UK

Back to top

 

Workshop A6 - Mathematical Foundations of Data Assimilation and Inverse Problems

Organizers: Jean-Frédéric Gerbeau (INRIA, France) - Sebastian Reich (Universitât Potsdam, Germany) - Karen Willcox (Massachusetts Institute of Technology, USA)

Talks

July 10 14:30 ~ 15:00 Unlocking datasets by calibrating populations of models to data density: a study in atrial electrophysiology
Kevin Burrrage - Queensland University of Technology, the University of Oxford, Australia, UK
15:00 ~ 15:30 Reduced Basis' Acquisition by a Learning Process for Rapid On-line Approximation of Solution to PDE's : laminar flow past a backstep
Yvon Maday - Université Pierre et Marie Curie, Laboratoire J.-L. Lions, France
15:30 ~ 16:00 EnKF-based interacting particle filter formulations
Jana de Wiljes - University Potsdam, Germany
16:00 ~ 16:30 Data-driven operator inference for non-intrusive projection-based model reduction
Karen Willcox - MIT, USA
17:00 ~ 18:00 Waves and imaging in random media
Josselin Garnier - Ecole Polytechnique, France
July 11 14:30 ~ 15:00 Observer strategies for inverse problems associated with wave-like equations
Philippe Moireau - Inria - LMS, Ecole Polytechnique, CNRS - Université Paris-Saclay, France
15:00 ~ 15:30 Optimal experimental design for large-scale PDE-constrained Bayesian inverse problems
Omar Ghattas - The University of Texas at Austin, USA
15:30 ~ 16:00 Inverse problem of electrocardiography: a multiphysics data assimilation approach
Jean-Frédéric Gerbeau - Inria, France
17:00 ~ 18:00 Bayesian inference via low-dimensional couplings
Youssef Marzouk - Massachusetts Institute of Technology, USA
July 12 14:30 ~ 15:00 Estimation for front propagation models with front level-set data using observers. Applications in medicine and in fire propagation.
Annabelle Collin - Inria, Université Bordeaux, Bordeaux INP, France
15:00 ~ 15:30 Localized Model Reduction for Data Assimilation and Inverse Problems
Mario Ohlberger - University of Muenster, Germany
15:30 ~ 16:00 Continuous time filtering algorithms
Sebastian Reich - University of Potdam and University of Reading, Germany

Back to top

 

Workshop A7 - Stochastic Computation

Organizers: Tony Lelièvre (École Nationale des Ponts et Chaussées, France) - Arnulf Jentzen (ETH Zürich, Switzerland)

Talks

July 10 14:30 ~ 15:20 Weak order analysis for SPDEs
Arnaud Debussche - ENS Rennes, France
15:30 ~ 15:55 Weak convergence rates for stochastic partial differential equations with nonlinear diffusion coefficients
Ryan Kurniawan - ETH Zurich, Switzerland
16:00 ~ 16:25 Weak error analysis via functional Itô calculus
Felix Lindner - University of Kaiserslautern, Germany
17:00 ~ 17:25 On stochastic differential equations with arbitrarily slow convergence rates for strong approximation in two space dimensions
Diyora Salimova - ETH Zurich, Switzerland
17:30 ~ 17:55 Approximation of BSDEs using random walk
Christel Geiss - University of Jyväskylä, Finland
18:00 ~ 18:25 Lower Error Bounds for Strong Approximation of Scalar SDEs with Non-Lipschitzian Coefficients
Thomas Mueller-Gronbach - University of Passau, Germany
July 11 14:30 ~ 14:55 Beyond Well-Tempered Metadynamics algorithms for sampling multimodal target densities
Gersende Fort - CNRS, IMT (Univ. Toulouse), France
15:00 ~ 15:25 Self-repelling processes and metadynamics
Pierre-André Zitt - Université Paris Est Marne la Vallée, France
15:30 ~ 16:20 Competing sources of variance reduction in parallel replica Monte Carlo, and optimization in the low temperature limit
Paul Dupuis - Brown University, USA
17:00 ~ 17:25 Modeling aggregation processes of Lennard-Jones particles via stochastic networks
Maria Cameron - University of Maryland, USA
17:30 ~ 17:55 A coupling approach to the kinetic Langevin equation
Andreas Eberle - University of Bonn, Germany
18:00 ~ 18:25 The Complexity of Best-Arm Identification
Aurélien Garivier - Université de Toulouse, France
18:30 ~ 18:55 Fluctuation Analysis of Fleming-Viot Particle Systems
Arnaud Guyader - UPMC - Paris VI, France
July 12 14:30 ~ 14:55 Multilevel Monte Carlo for SDEs with Random Bits
Klaus Ritter - TU Kaiserslautern, Germany
15:00 ~ 15:25 Strong convergence properties of the Ninomiya Victoir scheme and applications to multilevel Monte Carlo
Benjamin Jourdain - University Paris-Est, Ecole des Ponts, CERMICS, France
15:30 ~ 15:55 On the approximation of pathdependent BSDEs driven by the Brownian motion
Stefan Geiss - Department of Mathematics and Statistics, University of Jyväskylä, Finland, Finland
16:00 ~ 16:25 Existence, uniqueness, and numerical approximation for stochastic Burgers equations
Sara Mazzonetto - Université de Lille 1, France
17:00 ~ 17:25 Recent advances on stochastic methods in data science
Sotirios Sabanis - University of Edinburgh, UK
17:30 ~ 17:55 The stability of stochastic gradient descent
Benjamin Recht - University of California, Berkeley, USA
18:00 ~ 18:25 Stochastic Composite Least-Squares Regression with convergence rate $O(1/n)$
Francis Bach - INRIA - Ecole Normale Supérieure, France

 

Posters

Numeric for Stochastic State-Dependent Delay Differential Equations
Bahareh Akhtari, Assistant Professor, Institute for Advanced studies in Basic Sciences (IASBS), Iran
Strong Stability in Phase-Type Queueing Systems
Yasmina Djabali, Research Unit LaMOS, University of Bejaia, Algeria
Performance Modeling of Finite-Source priority queue with vacations via Generalized Stochastic Petri Nets
Sedda Hakmi, Research Unit LaMOS (Modeling and Optimization of Systems),University of Bejaia., Algeria
Comparison study for random PDE optimization problems based on different matching functionals
Hyung-Chun Lee, Ajou University, South Korea
Coupling sample paths to the partial thermodynamic limit in stochastic chemical reaction networks
Ethan Levien, University of Utah, United States
Comparison of the Euler-Maruyama and backward Euler methods for neutral stochastic differential equations with time-dependent delay
Marija Milosevic, University of Nis, Faculty of Science and Mathematics, Serbia
Stochastic Image Processing with an Application
Gamze OZEL KADILAR, Hacettepe University, Turkey
Minimisation of relative entropy to efficiently capture the macro-scale behaviour of stochastic systems
Przemyslaw Zielinski, KU Leuven, Belgium
Inverse Gamma Kernel Estimators Using Two Multiplicative Bias Correction Methods
Nabil Zougab, Research Unit LaMOS, University of Bejaia, Ageria

Back to top

 

Workshop B1 - Computational Dynamics

Organizers: Àngel Jorba (Universitat de Barcelona, Spain) - Hiroshi Kokubu (Kyoto University, Japan) - Warwick Tucker (Uppsala University, Sweden)

Talks

July 13 14:30 ~ 15:20 From normal forms to KAM theory, from space debris to the rotation of the Moon
Alessandra Celletti - University of Rome Tor Vergata, Italy
15:30 ~ 16:00 Numerical algorithms and a-posteriori verification of periodic orbits of the Kuramoto-Sivashinsky equation.
Jordi-Lluís Figueras - Uppsala Univesrity, Sweden
16:00 ~ 16:30 Topological changes in slow-fast systems: chaotic neuron models
Roberto Barrio - University of Zaragoza, Spain
17:00 ~ 17:30 Accurate measurement of Arnold diffusion using computer-algebraic optimal normal forms
Christos Efthymiopoulos - Research Center for Astronomy and Applied Mathematics, Academy of Athens, Greece
17:30 ~ 18:00 Splitting of separatrices in a Hamiltonian-Hopf bifurcation under periodic forcing
Carles Simó - Universitat de Barcelona, Spain
July 14 14:30 ~ 15:00 Parameterization Methods for computing Normally Hyperbolic Invariant Manifolds
Àlex Haro - Universitat de Barcelona, Spain
15:00 ~ 15:30 On parameter loci of the Hénon family
Yutaka Ishii - Kyushu University, Japan
15:30 ~ 16:00 Numerical study of wide periodic windows for the quadratic map
Zbigniew Galias - AGH University of Science and Technology, Poland
16:00 ~ 16:30 Spectral stability for the wave equation with periodic forcing
Hans Koch - The University of Texas at Austin, USA
17:00 ~ 17:30 Order theory and Conley’s Connection Matrices
Konstantin Mischaikow - Rutgers University, USA
17:30 ~ 18:00 Symbolic dynamics for Kuramoto-Sivashinsky PDE on the line --- a computer-assisted proof
Piotr Zgliczy\'nski - Jagiellonian University, Krakow, Poland
July 15 14:30 ~ 15:20 Validated numerics for robust space mission design
Mioara Joldes - LAAS-CNRS, France
15:30 ~ 16:00 Validation of KAM tori using a-posteriori formulation
Alejandro Luque - Instituto de Ciencias Matemáticas, Spain
16:00 ~ 16:30 Model rejection and parameter reduction via time series
Tomas Gedeon - Montana State University, United States
17:00 ~ 17:30 On computation of monodromy of the Hénon map and its applications
Zin Arai - Chubu University, Japan
17:30 ~ 18:00 The geometry of blenders in a three-dimensional Hénon-like family
Stefanie Hittmeyer - University of Auckland, New Zealand

 

Posters

Approximation of basin of attraction in piecewise-affine systems by star-shaped polyhedral sets
Maxim Demenkov, Institute of Control Sciences, Russia
Numerical Continuation Study of Invariant Solutions of the Complex Ginzburg-Landau Equation
Vanessa López, IBM T. J. Watson Research Center, Yorktown Heights, NY, USA
Halo orbits and their bifurcations - rigorous numerical approach
Irmina Walawska, Jagiellonian University, Poland
Spectral methods for transfer operators in one-dimensional dynamics
John P Wormell, The University of Sydney, Australia

Back to top

 

Workshop B2 - Graph Theory and Combinatorics

Organizers: Marc Noy (Universitat Politècnica de Catalunya, Spain) - Jaroslav Nesetril (Charles University, Czech Republic) - Angelika Steger (ETH Zürich, Switzerland)

Talks

July 13 14:30 ~ 15:20 Stability and Exactness Results from Flag Algebra Calculations
Oleg Pikhurko - University of Warwick, United Kingdom
15:30 ~ 15:55 Subquadratic algorithms for the diameter and the sum of pairwise distances in planar graphs
Sergio Cabello - University of Ljubljana, Slovenia
16:00 ~ 16:25 Critical percolation on random regular graphs
Guillem Perarnau - University of Birmingham, United Kingdom
17:00 ~ 17:50 Modeling limits
Patrice Ossona de Mendez - Centre d’analyse et de mathématique sociales (CAMS) and CNRS, France
18:00 ~ 18:25 On the computation of numerical semigroups
Maria Bras - Universitat Rovira i Virgili, Spain
18:30 ~ 18:55 Bijections for planar maps with boundaries
Eric Fusy - École Polytechnique and CNRS, France
July 14 14:30 ~ 15:20 Gaps Between Classical Satisfiability Problems and their Quantum Relaxations
Albert Atserias - Universitat Politècnica de Catalunya, Spain
15:30 ~ 15:55 An application of Hoffman graphs for spectral characterizations of graphs
Aida Abiad - Maastricht University, The Netherlands
16:00 ~ 16:25 Colorful simplicial depth, Minkowski sums, and generalized Gale transforms
Arnau Padrol - Université Pierre et Marie Curie, France
17:00 ~ 17:50 Approximation of MIN CSPs
Víctor Dalmau - Universitat Pompeu Fabra, Spain
18:00 ~ 18:25 Enumeration of labelled 4-regular planar graphs
Juanjo Rué - Universitat Politècnica de Catalunya, Spain
18:30 ~ 18:55 A Tutte polynomial for graphs embedded on surfaces
Lluís Vena - University of Amsterdam, The Netherlands
July 15 14:30 ~ 15:20 Geometric Representations of Graphs: Partial Extensions versus Simltaneous Embeddings
Jan Kratochvil - Charles University, Prague, Czech Republic
15:30 ~ 16:20 Planar arcs
Simeon Ball - Universitat Politècnica de Catalunya, Spain
17:00 ~ 17:50 Some topological algorithms for graphs on surfaces
Éric Colin de Verdière - Université Paris-Est Marne-la-Vallée and CNRS, France

 

Posters

Scaffolding skeletons using spherical Voronoi diagrams
Alvaro Javier Fuentes Suárez, Inria Sophia Antipolis, France
Counting arithmetical structures
Luis David Garcia Puente, Sam Houston State University, USA
Null decomposition of trees and its concecuences
Daniel Alejandro Jaume, Universidad Nacional de San Luis, Argentina
Bounds on the letter frequencies in Kolakoski sequences via Chvatal's sequence of graphs
Bernd Sing, The University of the West Indies, Barbados
The Dehn-Sommerville Relations and the Catalan Matroid
Nicole Yamzon, San Francisco State University, United States

Back to top

 

Workshop B3 - Symbolic Analysis

Organizers: Bruno Salvy (INRIA & École Normale Supérieure de Lyon, France) - Jacques-Arthur Weil (Université de Limoges, France) - Irina Kogan (North Carolina State University, USA)

Talks

July 13 14:30 ~ 14:55 Invariants of ternary quartics under the orthogonal group
Evelyne Hubert - Inria Méditerranée, France
15:30 ~ 15:55 Computing the Galois-Lie Algebra of Completely Reducible Differential Systems.
Jacques-Arthur Weil - Université de Limoges, France
16:00 ~ 16:25 Singular initial value problems for quasi-linear ordinary differential equations
Werner M. Seiler - Universität Kassel, Germany
17:00 ~ 17:25 Multispace and variational methods
Elizabeth Mansfield - University of Kent, UK
17:30 ~ 17:55 Non-integrability of the Armburster-Guckenheimer-Kim quartic Hamiltonian through Morales-Ramis theory
Primitivo Acosta-Humánez - Universidad Simón Bolívar, Colombia
18:00 ~ 18:25 Computing the differential Galois group using reduced forms
Thomas Dreyfus - University Lyon 1, France
July 14 14:30 ~ 14:55 Finite automata, automatic sets, and difference equations
Michael Singer - North Carolina State University, USA
15:00 ~ 15:25 Factorization of stationary Schrodinger operators over KdV spectral curves
Sonia Rueda - Universidad Politécnica de Madrid, Spain
15:30 ~ 15:55 Desingularization of First Order Linear Difference Systems with Rational  Function Coefficients
Moulay Barkatou - XLIM, University of Limoges ; CNRS, France
16:00 ~ 16:25 Symbolic computation for preserving conservation laws
Gianluca Frasca-Caccia - University of Kent, UK
17:00 ~ 17:50 The linear Mahler equation: linear and algebraic relations
Boris Adamczewski - CNRS and Université de Lyon , France
18:00 ~ 18:25 A generalization of an integrability theorem of Darboux
Irina Kogan - North Carolina State University, USA
July 15 14:30 ~ 15:20 The Good, the Bad, and the Ugly: the Cartan algorithm for overdetermined PDE systems
Jeanne Clelland - University of Colorado, Boulder, USA
15:30 ~ 15:55 Differential invariants for time-like curves and their applications to a conformally invariant variational problem.
Emilio Musso - Politecnico di Torino, Italy
16:00 ~ 16:25 On the computation of simple forms and regular solutions of linear difference systems
Thomas Cluzeau - University of Limoges; XLIM , France
17:00 ~ 17:25 Algebraic certificates of disconnectedness
Didier Henrion - LAAS-CNRS University of Toulouse, France
17:30 ~ 17:55 Differential Galois Theory and non-integrability of planar polynomial vector fields
Juan J. Morales-Ruiz - Universidad Politécnica de Madrid, Spain
18:00 ~ 18:25 Algorithmic proof for the transcendence of D-finite power series
Alin Bostan - Inria, France

 

Posters

On Strongly Consistent Finite Difference Approximations to the Navier-Stokes Equations
Dmitry Lyakhov, KAUST, KSA
Symbolic computation for operators with matrix coefficients
Clemens Raab, Johannes Kepler University Linz, Austria
Discrete Moving Frames and Noether’s Finite Difference Conservation Laws. Euler’s Elastica.
Ana Rojo-Echeburúa, University of Kent, United Kingdom

Back to top

 

Workshop B4 - Learning Theory

Organizers: Sébastien Bubeck (Microsoft Research, USA) - Lorenzo Rosasco (Massachusetts Institute of Technology, USA) - Alexandre Tsybakov (Université de Paris 6, France)

Talks

July 13 14:30 ~ 15:20 Optimal algorithms for smooth and strongly convex distributed optimization in networks
Francis Bach - INRIA - ENS, France
15:30 ~ 15:55 Subspace Clustering via Tangent Cones
Rebecca Willett - University of Wisconsin-Madison, USA
16:00 ~ 16:25 The loss surface of deep and wide neural networks
Matthias Hein - Saarland University, Germany
17:00 ~ 17:25 Learning determinantal point processes
Philippe Rigollet - M.I.T,
17:30 ~ 17:55 On the Exponentially Weighted Aggregate with the Laplace Prior
Arnak Dalalyan - ENSAE/CREST, Universite Paris Saclay, France
18:00 ~ 18:25 Optimal graphon estimation
Olga Klopp - University Paris Nanterre, France
18:30 ~ 18:55 Overlapping variable clustering with statistical guarantees and LOVE
Florentina Bunea - Cornell University , USA
July 14 14:30 ~ 14:55 Random Moments for Compressive Statistical Learning
Rémi Gribonval - Inria - Rennes, France
15:00 ~ 15:25 Consistency and comparison of objective functionals in semi-supervised learning
Dejan Slepcev - Carnegie Mellon University, United States
15:30 ~ 15:55 Parallelizing Spectral Algorithms for Kernel Learning
Gilles Blanchard - University of Potsdam, Germany
16:00 ~ 16:25 Matrix Completion, Saddlepoints, and Gradient Descent
Jason Lee - University of Southern California, USA
17:00 ~ 17:25 Dictionary Learning: From Local to Global Convergence
Karin Schnass - University of Innsbruck, Austria
17:30 ~ 17:55 Projected gradient descent with nonconvex constraints
Rina Barber - University of Chicago, USA
July 15 14:30 ~ 14:55 The statistical foundations of learning to control
Benjamin Recht - University of California, Berkeley, USA
15:00 ~ 15:25 Learning in Nature
Nisheeth Vishnoi - EPFL, Switzerland
15:30 ~ 16:20 Estimation of Smooth Functionals of Covariance Operators
Vladimir Koltchinskii - School of Mathematics, Georgia Institute of Technology, USA
17:00 ~ 17:25 A unified view of entropy-regularized Markov decision processes
Gergely Neu - Universitat Pompeu Fabra, Spain

Back to top

 

Workshop B5 - Random Matrices

Organizers: Joel Tropp (California Institute of Technology, USA) - Michel Ledoux (Université de Toulouse 3, France) - Sheehan Olver (University of Sydney, Australia)

Talks

July 13 14:30 ~ 15:20 Spectra of random regular and quasi-regular graphs
Ioana Dumitriou - University of Washington, USA
15:30 ~ 15:55 Random matrices, M-estimators and the bootstrap
Noureddine El Karoui - UC, Berkeley, USA
16:00 ~ 16:25 Stein's method for random matrices
Elizabeth Meckes - Case Western Reserve University, USA
17:00 ~ 17:25 Some results on the eigenvectors of random symmetric matrices
Ke Wang - Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong
17:30 ~ 17:55 Optimality of the Johnson-Lindenstrauss lemma
Jelani Nelson - Harvard University, USA
July 14 14:30 ~ 14:55 Finite size effects for spacing distributions in random matrix theory: circular ensembles and Riemann zeros
Folkmar Bornemann - Technical University of Munich, Germany
15:00 ~ 15:25 Self-similarity in the spectra of random unitary matrices
Mark Meckes - Case Western Reserve University, USA
15:30 ~ 16:20 Variations on PCA
Amit Singer - Princeton University, United States
17:00 ~ 17:25 Concentration for Coulomb gases and Coulomb transport inequalities
Djalil Chafaï - Université Paris-Dauphine, France
17:30 ~ 17:55 Eigenvalue Attraction
Ramis Movassagh - IBM TJ Watson Research Center, USA
July 15 14:30 ~ 14:55 The smallest singular value of adjacency matrices of random regular digraphs
Konstantin Tikhomirov - Princeton University, USA
15:00 ~ 15:25 Free component analysis
Raj Rao - University of Michigan , USA
15:30 ~ 15:55 Universality in numerical computations with random data
Thomas Trogdon - University of California, Irvine, USA
16:00 ~ 16:25 Novel Computations with Random Matrix Theory and Julia
Alan Edelman - MIT, USA

 

Posters

New expressions for the extreme eigenvalues of $\beta$ random matrices.
Plamen Koev, San Jose State University, United States of America

Back to top

 

Workshop B6 - Multiresolution and Adaptivity in Numerical PDEs

Organizers: Pedro Morin (Universidad Nacional del Litoral, Argentina) - Rob Stevenson (University of Amsterdam, Netherlands) - Christian Kreuzer (Universität Bochum, Germany)

Talks

July 13 14:30 ~ 14:55 Local estimates for the discrete (p-)harmonic functions for fully adaptive meshes
Lars Diening - University of Bielefeld, Germany
15:00 ~ 15:25 Improved regularity estimates for solutions to the $p$-Poisson equation
Markus Weimar - University of Siegen, Germany
15:30 ~ 16:20 Transport and Adaptivity
Wolfgang Dahmen - RWTH Aachen, Germany
17:00 ~ 17:25 Error analysis of a variational multiscale stabilization for convection-dominated diffusion equations in 2d
Mira Schedensack - Universität Bonn and Humboldt-Universität zu Berlin, Germany
17:30 ~ 17:55 Adaptive Finite Element Methods for Unresolved Diffusion Coefficients
Andrea Bonito - Texas A&M, USA
18:00 ~ 18:25 Computation of local and quasi-local effective diffusion tensors in elliptic homogenization
Daniel Peterseim - University of Bonn, Germany
18:30 ~ 18:55 $H^1$-stability of the $L^2$-projection and applications to adaptive methods
Fernando Gaspoz - University of Stuttgart, Germany
July 14 14:30 ~ 14:55 Guaranteed and robust a posteriori bounds for Laplace eigenvalues and eigenvectors
Martin Vohralik - Inria Paris, France
15:00 ~ 15:25 Reliable computations and self adapted methods in nonlinear phenomena
Charalambos Makridakis - IACM-FORTH Crete and Univ. of Sussex,
15:30 ~ 15:55 On the error control for fully discrete approximations of the time-dependent Stokes equation.
Fotini Karakatsani - University of Chester, UK
16:00 ~ 16:25 Aposteriori error analysis for $hp$-discontinuous Galerkin discretizations of parabolic problems
Omar Lakkis - Free University of Bolzano-Bozen, Italy
17:00 ~ 17:25 A posteriori error estimates in $L^2(H^1)\cap H^1(H^{-1})$ and $L^2(H^1)$-norms for high-order discretizations of parabolic problems
Iain Smears - Inria Paris, France
17:30 ~ 17:55 Near-Best Approximation on Adaptive Partitions
Peter Binev - University of South Carolina, United States
18:00 ~ 18:25 Quarklet Frames in Adaptive Numerical Schemes
Stephan Dahlke - Philipps-University of Marburg, Germany
July 15 14:30 ~ 14:55 Adaptive Hierarchical B-Splines: Convergence and Optimality
Ricardo H Nochetto - University of Maryland, College Park, USA
15:00 ~ 15:25 Optimal convergence rates for adaptive FEM for compactly perturbed elliptic problems
Dirk Praetorius - TU Wien, Austria
15:30 ~ 15:55 Mixed adaptive finite element discretization of linear elliptic equations in nondivergence form
Dietmar Gallistl - Karlsruher Institut für Technologie, Germany
16:00 ~ 16:25 Adaptive finite element methods for $C^2$ surfaces
Alan Demlow - Texas A&M University, USA
17:00 ~ 17:50 Oscillation in a posteriori error estimation
Andreas Veeser - Università degli Studi di Milano, Italy
18:00 ~ 18:25 Rate optimal adaptivity for non-symmetric FEM/BEM coupling
Michael Feischl - UNSW Sydney, Australia

Back to top

 

Workshop B7 - Numerical Linear Algebra

Organizers: Froilan Dopico (Universidad Carlos III de Madrid, Spain) - Alex Townsend (Massachusetts Institute of Technology, USA) - Volker Mehrmann (Technische Universität Berlin, Germany)

Talks

July 13 14:30 ~ 15:00 Numerical optimization strategies for large-scale (constrained, coupled) matrix/tensor factorization
Lieven De Lathauwer - KU Leuven, Belgium
15:00 ~ 15:30 On the complexity of solving elliptic PDEs using low-rank tensor approximations
Markus Bachmayr - Universität Bonn, Germany
15:30 ~ 16:00 Orthogonal tensors and their extremal spectral properties
André Uschmajew - University of Bonn, Germany
16:00 ~ 16:30 Polynomial root-finding using companion matrices
Fernando De Terán - Universidad Carlos III de Madrid, Spain
17:00 ~ 17:30 Averaging positive definite matrices
Pierre-Antoine Absil - UCLouvain, Belgium
17:30 ~ 18:00 Eigenvalue Optimization with Applications to Semidefinite Programs and Rectangular Eigenvalue Problems
Emre Mengi - Koc University, Turkey
July 14 14:30 ~ 15:00 Revisiting the perfect shift strategy
Paul Van Dooren - Catholic University of Louvain, Belgium
15:00 ~ 15:30 Dynamics via nonlinear pseudospectra
David Bindel - Cornell University, USA
15:30 ~ 16:00 Vector Spaces of Linearizations for Rectangular Matrix Polynomials
SHREEMAYEE BORA - INDIAN INSTITUTE OF TECHNOLOGY GUWAHATI, INDIA
16:00 ~ 16:30 The computational complexity of duality
Shmuel Friedland - University of Illinois at Chicago, United States
17:00 ~ 17:30 Numerical methods for Lyapunov matrix equations with banded symmetric data
Valeria Simoncini - Dipartimento di Matematica, Universita' di Bologna, Italy
17:30 ~ 18:00 On the solution of quadratic matrix equations with infinite-dimensional structured coefficients
Beatrice Meini - University of Pisa, Italy
18:00 ~ 18:30 Recent advances in low-rank approximations
Ivan Oseledets - Skolkovo Institute of Science and Technology, Russia
July 15 14:30 ~ 15:00 Low-rank updates of matrix functions
Daniel Kressner - EPFL, Switzerland
15:00 ~ 15:30 Subspace methods for computing the Crawford number and the real pseudospectral abscissa
Bart Vandereycken - University of Geneva, Switzerland, Switzerland
15:30 ~ 16:00 Separable Nonnegative Matrix Factorization
Nicolas Gillis - University of Mons, Belgium
16:00 ~ 16:30 Geometry of matrix polynomial spaces
Andrii Dmytryshyn - Umeå University, Sweden
17:00 ~ 17:30 Parameter-Dependent Rank-One Perturbations of Singular Hermitian Pencils
Christian Mehl - TU Berlin, Germany
17:30 ~ 18:00 Numerical instability of algebraic-geometric methods to solve polynomial equations
Vanni Noferini - University of Essex, United Kingdom

 

Posters

Fast numerical solver for higher order local platforms based on error correction methods
Sunyoung Bu, Hongik University, South Korea
Perron-Frobenius Theorem for Nonnegative Tensors
Antoine Gautier, Saarland University, Germany
Numerical methods for solving nonlinear matrix equations
Hyun-Min Kim, Pusan National University, Republic of Korea(South Korea)
Stable ALS Approximation in the TT-Format for Rank-Adaptive Tensor Completion
Sebastian Kraemer, IGPM at RWTH Aachen University, Germany
An upper $J$- Hessenberg reduction of a matrix through symplectic Householder transformations
Ahmed SALAM, University Lille Nord de France, France
A new formulation for the nearest stable matrix problem
Punit Sharma, University of Mons, Belgium
The GSVD and CSD: Matrix Trigonometry or Where are the ellipses?
Yuyang Wang, Amazon, United States

Back to top

 

Workshop C1 - Computational Harmonic Analysis and Compressive Sensing

Organizers: Holger Rauhut (RWTH Aachen University, Germany) - Karlheinz Gröchenig (Universität Wien, Austria) - Thomas Strohmer (University of California at Davis, USA)

Talks

July 17 14:30 ~ 15:20 Enhancing Resolution in Undersampled Physical Imaging
Robert Calderbank - Duke University, USA
15:30 ~ 15:55 The Sample Complexity of Multi-Reference Alignment
Afonso Bandeira - New York University, USA
16:00 ~ 16:25 Robustness to unknown error in sparse regularization
Ben Adcock - Simon Fraser University, Canada
17:00 ~ 17:25 Energy Propagation in Deep Convolutional Neural Networks
philipp grohs - University of Vienna, austria
17:30 ~ 17:55 Adaptive regression on low-dimensional sets in high-dimensions
Mauro Maggioni - Johns Hopkins Univeristy, U.S.A.
18:00 ~ 18:25 A polynomial-time relaxation of the Gromov-Hausdorff distance
Soledad Villar - New York University, United States
18:30 ~ 18:55 TBA
Gilad Lerman - University of Minnesota , USA
July 18 14:30 ~ 14:55 Low-rank matrix recovery from Clifford orbits
David Gross - University of Cologne, Germany
15:00 ~ 15:25 Computational Harmonic Analysis meets Deep Learning
Gitta Kutyniok - Technische Universität Berlin, Germany
15:30 ~ 15:55 Statistics, Computation and Learning with Graph Neural Networks
Joan Bruna - New York University, USA
16:00 ~ 16:25 What Can Deep Learning Learn from Compressive Sensing?
Benjamin Recht - University of California, Berkeley, USA
17:00 ~ 17:25 Vandermonde matrices and the large sieve
Helmut Boelcskei - ETH Zurich, Switzerland
17:30 ~ 17:55 Packings in real projective spaces
Dustin Mixon - Air Force Institute of Technology, USA
18:00 ~ 18:25 Multireference alignment and clustering
Amit Singer - Princeton University, United States
July 19 14:30 ~ 14:55 Extrapolation from sparsity
Laurent Demanet - MIT, USA
15:00 ~ 15:25 The Usefulness of a Modified Restricted Isometry Property
Simon Foucart - Texas A&M University, USA
15:30 ~ 15:55 Joint Blind Deconvolution and Blind Demixing via Nonconvex Optimization
Shuyang Ling - University of California Davis, USA
16:00 ~ 16:25 Multi-taper estimators with geometric constraints
Jose Luis Romero - Acoustics Research Institute, Austrian Academy of Sciences, Austria
17:00 ~ 17:50 TBA
Ingrid Daubechies - Duke University, USA

 

Posters

The Beurling-Selberg Box Minorant Problem
Jacob Carruth, University of Texas at Austin, United States
Exact support recovery in unmixing problems by an altered Lasso-path algorithm for multi-penalty functionals
Timo Klock, Simula Research Laboratory, Norway
Harmonic Mean Iteratively Reweighted Least Squares for Low-Rank Matrix Recovery
Christian Kümmerle, Technische Universität München, Germany
Novel aspects of approximating Hilbert Schmidt operators via Gabor Multipliers and Spline-type Spaces
Darian Onchis, University of Vienna, Austria
Estimation of block sparsity in compressive sensing
Zhiyong Zhou, Umeå University, Sweden

Back to top

 

Workshop C2 - Computational Mathematical Biology with emphasis on the Genome

Organizers: Steve Smale (City University of Hong Kong, China & University of California at Berkeley, USA) - Mike Shub (City University of New York, USA) - Indika Rajapakse (University of Michigan, USA)

Talks

July 17 14:30 ~ 15:20 Biological Clocks in Cell Division and Infectious Disease
John Harer - Duke University, Geometric Data Analytics and Mimetics Biosciences, United States
15:30 ~ 16:00 Regulation networks for stem cells
Natalia Komarova - University of California - Irvine, USA
16:00 ~ 16:30 An Approach to Control Partially Known Networks
Gemunu Gunaratne - University of Houston, USA
17:00 ~ 17:30 Genome and Transcriptome Dynamics in Cancer Development
Thomas Ried - National Cancer Institute, USA
17:30 ~ 18:00 Considering Quantum Information and Other Non-sequence Information in Understanding the Operating Parameters of the Genome
Christian Macedonia - Johns Hopkins University School of Medicine, USA
18:00 ~ 18:30 The Local Edge Machine: inference of dynamic models of gene regulation
Xin GUO - The Hong Kong Polytechnic University, Hong Kong
July 18 14:30 ~ 15:20 Topological determination of H-bonds rotations in Proteins
Jørgen Andersen - Aarhus University, Denmark
15:30 ~ 16:00 Exploration of Cancer Detection and Treatment with Data Science
Xuan Michael - UniData Technology, China
16:00 ~ 16:30 Centrality in biological networks
Alfred Hero - University of Michigan, USA
17:00 ~ 17:30 DSGRN: Global guide to regulatory network dynamics I: Applications
Tomas Gedeon - Department of Mathematical Sciences, Montana State University, United States
17:30 ~ 18:00 Global guide to regulatory network dynamics II: Theory
Konstantin Mischaikow - Rutgers University, USA
18:00 ~ 18:30 Dynamics in Large Genetic Networks
Leon Glass - McGill University, Canada
18:30 ~ 19:00 An Algorithm for Cellular Reprogramming
Rajapakse Indika - University of Michigan, USA
July 19 14:30 ~ 15:00 Can a maximum entropy model explain codon and amino acid abundances in genomes and proteomes?
Ignacio Enrique Sánchez - Universidad de Buenos Aires, Argentina
15:00 ~ 15:30 Large Scale 3D Chromatin Reconstruction From Chromosomal Contacts
Shuaicheng Li - City University of Hong Kong, Hong Kong
15:30 ~ 16:00 Clustering with sparse data: the case of single-cell genomic profiles
Jun Li - University of Michigan, USA
16:00 ~ 16:30 Mathematics of Transcription: Decoding cis-regulation from the Drosophiladae to the Sepsidae and back again
John Reinitz - University of Chicago, USA
17:00 ~ 17:30 A Differential Inclusion Approach to Variable Selection and Applications
Yuan Yao - Hong Kong University of Science and Technology, China

Back to top

 

Workshop C3 - Continuous Optimization

Organizers: Javier Peña (Carnegie Mellon University, USA) - Coralia Cartis (University of Oxford, UK) - Etienne de Klerk (Tilburg University, Netherlands)

Talks

July 17 14:30 ~ 15:00 Translative packings in three dimensions
Frank Vallentin - University of Cologne, Germany
15:00 ~ 15:30 New upper bounds for the kissing number via copositive optimization
Juan Vera - Tilburg University, Netherlands
15:30 ~ 16:00 Semidefinite Programs with a Dash of Smoothness: Why and When the Low-Rank Approach Works
Nicolas Boumal - Princeton University, États-Unis
16:00 ~ 16:30 Robust-to-Dynamics Linear Programming
Amir Ali Ahmadi - Princeton University, USA
17:00 ~ 17:30 Piecewise Parametric Structure in the Pooling Problem – from Sparse, Strongly-Polynomial Solutions to NP-Hardness
Ruth Misener - Imperial College London, United Kingdom
17:30 ~ 18:00 Manifold Sampling for Piecewise Linear Composite Nonconvex Optimization
Stefan Wild - Argonne National Laboratory, USA
18:00 ~ 18:30 Direct search based on probabilistic feasible descent for bound and linearly constrained problems
Luis Nunes Vicente - University of Coimbra, Portugal
18:30 ~ 19:00 Faster Algorithms for Computing the Stationary Distribution
Aaron Sidford - Stanford University, United States
19:00 ~ 19:30 Solving chance-constrained problems using a kernel VaR estimator
Andreas Waechter - Northwestern University, United States
July 18 14:30 ~ 15:00 Efficiency of minimizing compositions of convex functions and smooth maps
Dmitriy Drusvyatskiy - University of Washington, United States
15:00 ~ 15:30 Sharpness, restart and acceleration.
Alexandre d'Aspremont - CNRS - Ecole Normale Supérieure, France
15:30 ~ 16:20 Online First-Order Framework for Robust Convex Optimization
Fatma Kilinc-Karzan - Carnegie Mellon University, USA
17:00 ~ 17:30 Performance estimation of first-order methods for composite convex optimization
François Glineur - Université catholique de Louvain, Belgium
17:30 ~ 18:00 Huge-scale convex optimization, and incremental subgradient methods
James Renegar - Cornell University, U.S.
18:00 ~ 18:30 Sparse Interpolation via Super-Resolution and Compressed Sensing
Jean B Lasserre - LAAS-CNRS, France
18:30 ~ 19:00 A new variance reduction method for finite sums with recursive stochastic gradient.
Katya Scheinberg - Lehigh University, USA
July 19 14:30 ~ 15:20 Accelerating the Universal Newton Methods.
Yurii Nesterov - INMA/CORE (UCL), Belgium
15:30 ~ 16:00 Towards Understanding the Convergence Behavior of Newton-Type Methods for Structured Optimization Problems
Anthony Man-Cho So - The Chinese University of Hong Kong, Hong Kong
16:00 ~ 16:30 Complexity of nonconvex optimization: the story so far
Coralia Cartis - University of Oxford, United Kingdom
17:00 ~ 17:30 On solving the quadratic shortest path problem
Renata Sotirov - Tilburg University, The Netherlands
17:30 ~ 18:00 Singular Value Decompositions and Optimization of Symmetric Functions
Raphael Hauser - University of Oxford, United Kingdom
18:00 ~ 18:30 A polynomial algorithm for linear feasibility problems and its applications in infinite-dimensional optimization
Sergei Chubanov - University of Siegen, Germany
18:30 ~ 19:00 Comparison of Lasserre's measure-based bounds for polynomial optimization to bounds obtained by simulated annealing
Etienne de Klerk - Tilburg University, The Netherlands

 

Posters

Gradient Method With Inexact Oracle for Composite Non-Convex Optimization
Pavel Dvurechensky, Weierstrass Institute for Applied Analysis and Stochastics, Berlin, Germany
Nonlinear Spectral Methods for Nonconvex Optimization with Global Optimality Guarantees
Antoine Gautier, Saarland University, Germany
DC Decomposition of Nonconvex Polynomials with Algebraic Techniques
Georgina Hall, Princeton University, USA
On the Conjecture by Demyanov-Ryabova in Converting Finite Exhausters
Tian Sang, RMIT University, Australia

Back to top

 

Workshop C4 - Foundations of Numerical PDEs

Organizers: Ricardo Nochetto (University of Maryland, USA) - Annalisa Buffa (IMATI, Italy) - Endre Suli (University of Oxford, UK)

Talks

July 17 14:30 ~ 14:55 Coupling bulk and surface PDEs: Numerical approximation of dynamic biomembranes
Robert Nürnberg - Imperial College London, United Kingdom
15:00 ~ 15:25 Dynamical low rank approximation of random time dependent PDEs.
Fabio Nobile - Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne, Switzerland
15:30 ~ 15:55 Causal discretizations of anisotropic eikonal equations.
Jean-Marie Mirebeau - University Paris-Sud, CNRS, University Paris-Saclay, France
16:00 ~ 16:25 Convergence of adaptive discontinuous Galerkin methods
Christian Kreuzer - TU Dortmund, Germany
17:00 ~ 17:50 Numerical solution of nonsmooth problems and application to damage evolution and optimal insulation
Soeren Bartels - University of Freiburg, Germany
July 18 14:30 ~ 14:55 Concurrent versus Sequential Multi-scale Methods for Atomistic Materials Modelling
Christoph Ortner - University of Warwick, United Kingdom
15:00 ~ 15:25 A PDE approach to regularization in Deep Learning
Adam Oberman - McGill University, Canada
15:30 ~ 15:55 What are we computing with numerical methods for hyperbolic systems of conservation laws ?
Siddhartha Mishra - ETH Zurich, Switzerland
16:00 ~ 16:25 A first approach to Virtual Elements for magnetostatic problems
Lourenco Beirao da Veiga - Università di Milano-Bicocca, Italy
17:00 ~ 17:50 Adaptive wavelet methods for space-time variational formulations of evolutionary PDEs
Rob Stevenson - University of Amsterdam, Netherlands
July 19 14:30 ~ 14:55 Discrete theories for elliptic problems in non--divergence form
Michael Neilan - University of Pittsburgh, United States
15:00 ~ 15:25 Weights and applications in numerics
Abner J Salgado - University of Tennessee, USA
15:30 ~ 15:55 Discrete maximal parabolic regularity for Galerkin finite element solutions and their applications
Dmitriy Leykekhman - University of Connecticut, United States
16:00 ~ 16:25 The Kuratowski--Ryll-Nardzewski Theorem and semismooth Newton methods for Hamilton--Jacobi--Bellman equations
Iain Smears - Inria Paris, France
17:00 ~ 17:50 $C^1$ isogeometric spaces on multipatch domains
Giancarlo Sangalli - Università di Pavia , Italy

Back to top

 

Workshop C5 - Information-Based Complexity

Organizers: Tino Ullrich (Universität Bonn, Germany) - Frances Kuo (University of New South Wales, Australia) - Erich Novak (Universität Jena, Germany)

Talks

July 17 14:30 ~ 15:20 Optimal algorithms for numerical integration: a survey
Mario Ullrich - Johannes Kepler University Linz, Austria
15:30 ~ 15:55 Optimality and Lower Bounds in Approximation Theory
Jan Vybiral - Charles University Prague, Czech Republic
16:00 ~ 16:25 General Cost Bounds for Randomised Smolyak Algorithm
Marcin Wnuk - Kiel University, Germany
17:00 ~ 17:25 The Marcinkiewicz-type discretization theorems for the hyperbolic cross polynomials
Vladimir Temlyakov - University of South Carolina and Steklov Institute of Mathematics, USA
17:30 ~ 17:55 Truncation dimension for linear problems on multivariate function spaces
Peter Kritzer - RICAM, Austrian Academy of Sciences, Austria
18:00 ~ 18:25 Boundedness and approximate recovery of pseudo-differential operators on $m-$dimensional torus
Daurenbek Bazarkhanov - Insitute of Mathematics & Math Modeling, Kazakhstan
18:30 ~ 18:55 Computing the non-computable - On fundamental barriers in computational mathematics
Anders Hansen - University of Cambridge, United Kingdom
July 18 14:30 ~ 14:55 On the generation of random fields
Ian Sloan - University of New South Wales, Sydney, Australia
15:00 ~ 15:25 On arbitrarily slow convergence rates for strong numerical approximations of Cox-Ingersoll-Ross processes and squared Bessel processes
Mario Hefter - TU Kaiserslautern, Germany
15:30 ~ 16:20 On sub-polynomial lower error bounds for strong approximation of SDEs
Larisa Yaroslavtseva - University of Passau, Germany
17:00 ~ 17:25 Approximation of anisotropic periodic Sobolev functions
Thomas Kühn - Universität Leipzig, Germany
17:30 ~ 17:55 An Upper Bound of the Minimal Dispersion via Delta Covers
Daniel Rudolf - Georg-August-Universität Göttingen , Germany
18:00 ~ 18:25 The Complexity of High and Infinite Dimensional Integration
Aicke Hinrichs - Johannes Kepler University Linz, Austria
18:30 ~ 18:55 Frolov's cubature formula in low dimensions
Christopher Kacwin - University of Bonn, Germany
July 19 14:30 ~ 14:55 On the complexity of computing the $L_q$ norm
Stefan Heinrich - University of Kaiserslautern, Germany
15:00 ~ 15:25 Recovery from binary measurements using $\ell_1$-SVMs
Anton Kolleck - Technische Universität Berlin, Germany
15:30 ~ 15:55 On multivariate integration with respect to the Gaussian measure
Christian Irrgeher - RICAM, Austrian Academy of Sciences, Austria
16:00 ~ 16:25 Monte Carlo Methods for the $L_{\infty}$-Approximation on Sobolev Spaces with Bounded Mixed Derivatives
Van Kien Nguyen - Friedrich-Schiller-University Jena, Germany
17:00 ~ 17:25 Higher-order cubature and the MDM for integrals on $\mathbb{R}^\mathbb{N}$
Dirk Nuyens - KU Leuven, Belgium
17:30 ~ 17:55 Fast Estimation of Bounds for Global Sensitivity Indices and Applications to Seismic Hazard Analysis
Hernan Leovey - AXPO AG , Switzerland
18:00 ~ 18:25 Minimal asymptotic errors for global approximation of jump-diffusion SDEs
Pawel Przybylowicz - AGH University of Science and Technology, Poland
18:30 ~ 18:55 Multivariate decomposition Galerkin finite element method for elliptic PDEs with random diffusion coefficients
Dong Nguyen - KU Leuven, Belgium

Back to top

 

Workshop C6 - Real-Number Complexity

Organizers: Carlos Beltrán (Universidad de Cantabria, Spain) - Saugata Basu (Purdue University, USA) - Mark Braverman (Princeton University, USA)

Talks

July 17 14:30 ~ 14:55 Triangulations of monotone families
Nicolai Vorobjov - University of Bath, UK
15:00 ~ 15:25 Tight space-noise tradeoffs in computing the ergodic measure
Jon Schneider - Princeton University, United States
15:30 ~ 16:20 Descriptive Mathematics and Computer Science with Polynomial Ordinary Differential Equations.
Olivier Bournez - Ecole Polytechnique, FRANCE
17:00 ~ 17:25 Interactive Proofs over the Reals
Klaus Meer - Brandenburg University of Technology, Cottbus, Germany
17:30 ~ 17:55 Probabilistic Schubert Calculus
Antonio Lerario - SISSA, Italy
18:00 ~ 18:25 Asymptotic variance of the number of real roots of random polynomial systems
Diego Armentano - Universidad de la República, Uruguay
July 18 14:30 ~ 14:55 Weak average-case complexity
Martin Lotz - The University of Manchester, United Kingdom
15:00 ~ 15:25 Computing the homology of real projective sets
Teresa Krick - Universidad de Buenos Aires & CONICET, Argentina
15:30 ~ 15:55 On the Computation of the Homology of Semialgebraic Sets
Felipe Cucker - City University of Hong Kong, Hong Kong
16:00 ~ 16:25 On the complexity of sparse polynomial solving.
Gregorio Malajovich - Universidade Federal do Rio de Janeiro, Brasil
17:00 ~ 17:25 Improved bounds for equivariant Betti numbers of symmetric semi-algebraic sets
Cordian Riener - University of Konstanz, Germany
17:30 ~ 17:55 Numerical approximation of multiple isolated roots of analytic systems
Jean-Claude Yakoubsohn - Institut de Mathématiques de Toulouse, France
18:00 ~ 18:25 Quantitative equidistribution of Galois orbits of points of small height on the $N$-dimensional algebraic torus
Marta Narváez-Clauss - University of Barcelona, Spain
July 19 14:30 ~ 14:55 The condition number of join decompositions
Paul Breiding - TU Berlin, Germany
15:00 ~ 15:25 Small designs on compact algebraic manifolds
Jordi Marzo - Universitat de Barcelona, Spain
15:30 ~ 16:20 Amortized complexity bounds for polynomial with algebraic coefficients and application to curve topology
Marie-Francoise Roy - Universite de Rennes 1, France
17:00 ~ 17:25 A truly universal polynomial differential equation
Amaury Pouly - MPI-SWS, Germany
17:30 ~ 17:55 An update on the $fg+1$ problem for Newton polygons
Pascal Koiran - Ecole Normale Supérieure de Lyon, France

 

Posters

Geodesics in the Condition Metric and Curvature
Juan G. Criado del Rey, Universidad de Cantabria, España
On the number of tangents to hypersurfaces in $\mathbb{R}P^n$ in random position
Khazhgali Kozhasov, SISSA, Italy

Back to top

 

Workshop C7 - Special Functions and Orthogonal Polynomials

Organizers: Francisco Marcellán (Universidad Carlos III de Madrid & Instituto de Ciencias Matemáticas, Spain) - Kerstin Jordaan (University of Pretoria, South Africa) - Andrei Martinez-Finkelshtein (Universidad de Almería, Spain)

Talks

July 17 14:30 ~ 15:00 Orthogonality and approximation in Sobolev Spaces
Yuan Xu - University of Oregon, USA
15:00 ~ 15:30 Matrix-valued orthogonal polynomials in several variables related to $\mathrm{SU}(n+1)\times \mathrm{SU}(n+1)$
Pablo Román - Universidad Nacional de Córdoba, Argentina
15:30 ~ 16:00 Positive and negative results about integral representations for multivariable Bessel functions
Margit Rösler - Paderborn University, Germany
16:00 ~ 16:30 A symbolic approach to perturbed second degree forms
Zélia da Rocha - Department of Mathematic of Faculty of Sciences of University of Porto, Portugal
17:00 ~ 17:30 Asymptotics of Chebyshev polynomials
Jacob Stordal Christiansen - Lund University, Sweden
17:30 ~ 18:00 Recurrence coefficients of orthogonal polynomials and the Painleve equations
Galina Filipuk - University of Warsaw, Poland
18:00 ~ 18:30 On three-fold symmetric polynomials with a classical behaviour
Ana F. Loureiro - University of Kent, U.K.
18:30 ~ 19:00 Bergman Polynomials and Torsional Rigidty
Brian Simanek - Baylor University, United States of America
July 18 14:30 ~ 15:00 Zeros of Wronskians of Hermite polynomials
Walter van Assche - KU Leuven, Belgium
15:00 ~ 15:30 The Kontsevich matrix integral and Painlevé hierarchy
Marco Bertola - SISSA (Trieste, Italy) and Concordia University (Montreal, Canada), Italy/Canada
15:30 ~ 16:00 Six-Vertex Model, Yang—Baxter Equations, and Orthogonal Polynomials
Pavel Bleher - Indiana University—Purdue University Indianapolis, USA
16:00 ~ 16:30 The normal matrix model, multiple orthogonal polynomials and the mother body problem
Guilherme Silva - University of Michigan, USA
17:00 ~ 17:50 Painleve' equations and universality results in Hamiltonian PDEs
Tamara Grava - SISSA/BRISTOL, ITALY/UK
18:00 ~ 18:30 On difference equations for orthogonal polynomials on nonuniform lattices
Mama Foupouagnigni - University of Yaounde I and African Institute for Mathematical Sciences, Cameroon
18:30 ~ 19:00 Tridiagonalization of the Heun equation
Luc Vinet - Université de Montréal, Canada
July 19 14:30 ~ 15:20 Ahlfors problem for polynomials
Peter Yuditskii - Johannes Kepler University of Linz, Austria
15:30 ~ 16:00 Construction of optimal set of two quadrature rules in the sense of Borges
Marija Stani\'c - University of Kragujevac, Faculty of Science, Department of Mathematics and Informatics, Serbia
16:00 ~ 16:30 Outlier detection through Christoffel functions
Bernhard Beckermann - University of Lille, France
17:00 ~ 17:30 Self-interlacing and Hurwitz stable polynomials in applications to orthogonal polynomials and integrable systems
Mikhail Tyaglov - Shanghai Jiao Tong University, China
17:30 ~ 18:00 A connection between orthogonal polynomials on the unit circle and the real line, via CMV matrices
María-José Cantero - University of Zaragoza, Spain
18:00 ~ 18:30 Christoffel formula for Christoffel-Darboux kernels on the unit circle
Alagacone Sri Ranga - UNESP - Universidade Estadual Paulista , Brazil
18:30 ~ 19:00 The projective ensemble and distribution of points in odd-dimensional spheres
Ujué Etayo - Universidad de Cantabria, Spain

 

Posters

Galoisian Approach to Orthogonal Polynomials
Primitivo Acosta-Humánez, Universidad Simón Bolívar, Barranquilla, Colombia
Collocation spline interpolation for numerical solution of high-order Lidstone-type Boundary Value Problems
Maria Italia Gualtieri, Anna Napoli, University of Calabria, Italy
On supersymmetric eigenvectors of the $5D$ discrete Fourier transform
Natig Atakishiyev, Instituto de Matemáticas, UNAM, Unidad Cuernavaca, México
On perturbations of $g$-fractions and related consequences
Kiran Kumar Behera, Indian Institute of Technology Roorkee, India
Hankel determinants and special function solutions of Painlevé IV
Alfredo Deaño, SMSAS, University of Kent, United Kingdom
Fourth order partial differential equations for Krall-type orthogonal polynomials on the triangle
Lidia Fernández, Universidad de Granada, Spain
Toeplitz minors for Szegö and Fisher-Hartwig symbols
David García-García, Universidade de Lisboa, Portugal
Generalized Freud polynomials and the Painleve equations
Kerstin Jordaan, University of South Africa,
Eigenvalues of a differential operator for a family of Sobolev orthogonal polynomials
Juan Francisco Mañas-Mañas, Universidad de Almería, España
Zeros of some families of Sobolev orthogonal polynomials
Juan José Moreno-Balcázar, Universidad de Almería, Spain
Fast and accurate algorithm for the generalized exponential integral $E_{\nu}(x)$ for positive real order
Guillermo Navas-Palencia, Universitat Politècnica de Catalunya, Spain
Zeros of bivariate classical orthogonal polynomials on the unit disk
Teresa E. Perez, Universidad de Granada, Spain
Entropic functionals of Laguerre and Gegenbauer polynomials with large parameters
David Puertas Centeno, Universidad de Granada, España
A new framework for numerical analysis of nonlinear systems: the significance of the Stahl's theory and analytic continuation via Padé approximants
Sina Sadeghi Baghsorkhi, University of Michigan, United States
On Cooley-Tukey-type-algorithms based on generalized Chebyshev polynomials
Bastian Seifert, Ansbach University of Applied Sciences, Germany
Linearization and Krein-like functionals of hypergeometric orthogonal polynomials by means of Lauricella functions
Irene Valero Toranzo, Departamento de Física Atómica, Molecular y Nuclear, Universidad de Granada, Spain

Back to top

 

 



FoCM 2017, based on a nodethirtythree design.