Llistat de membres de l’IN2UB classificats per àmbits:

1. Modeling, Simulation and Nanoscopic Methods (NanoMet)

(Coordinació: Francesca Peiró)

Física teòrica de sistemes nanoscòpics
(Dept. Física Quàntica i Astrofísica, Fac. Física)

Martí Pi Pericay (Catedràtic) marti.pi(at)ub.edu
Manuel Barranco Gómez (Catedràtic) manuel(at)ecm.ub.es

Materials: transicions de fase
(Dept. Física de la Matèria Condensada, Fac. Física)

Antoni Planes Vila (Catedràtic) toni(at)ecm.ub.edu
Lluís Mañosa Carrera (Catedràtic) lluis(at)ecm.ub.es
Teresa Castán Vidal (Catedràtica)
Michela Romanini (Postdoc Juan de la Cierva)
Marcel Porta Tena (Professor Associat-Postdoc)

Grup de Física Estadística de Nanosistemes 
(Dept. Física de la Matèria Condensada, Fac. Física)

Miguel Rubí Capaceti (Catedràtic) mrubi(at)ub.edu
Andrés Arango Restrepo (PhD Student)

Física Estadística de Nanosistemes – Complex Matter Group
(Dept. Física de la Matèria Condensada, Fac. Física)

Giancarlo Franzese (Titular) gfranzese(at)ub.edu
Carlos Calero Borrallo (Postdoc)
Oriol Vilanova Gabarrón (PhD Student)
Sotiris Samatas (PhD Student)
Luis Enrique Coronas Serna (PhD Student)

LENS-MIND
(Dept. Enginyeria Electrònica i Biomèdica, Fac. Física)

Francisca Peiró Martínez (Catedràtica) francesca.peiro(at)ub.edu
Sònia Estradé Albiol (Agregada)
Josep Manel Rebled Corselles (Associat)
Luís López Conesa (Associat)
Pau Torruella Besa (Col·laborador)
Gemma Martin Malpartida (Col·laboradora)
Catalina Coll Benejam (PhD Student)
Javier Blanco Portals (PhD Student)

Grup de nanomaterials magnètics 
(Dept Física de la Matèria Condensada, Fac. Física)

Òscar Iglesias Clotas (Agregat) oscariglesias(at)ub.edu

2.  Nanobioscience, Nanobiomechanics and BioNanotechnology (NanoBio)

(Coordinació: Gustavo Egea)

Grup de Física en nanobiofísica
(Dept Física de la Matèria Condensada, Fac. Física)

Aurora Hernandez Machado (Catedràtic) a.hernandezmachado(at)ub.edu

Grup de Física no lineal en nanobiofísica-Magnetic Soft Matter Group
(Dept Física de la Matèria Condensada, Fac. Física)

Pietro Tierno (RyC i ERC starting grant) ptierno(at)ub.edu
Antonio Ortiz-Ambriz (Postdoc)
José Manuel García Torres (Col·laborador)

Grup d’enzims microbians per a aplicacions industrials 
(Dept Genètica, Microbiologia i Estadística, Fac. Biologia)

Francisco I. Javier Pastor Blasco (Catedràtic) fpastor(at)ub.edu
Pilar Díaz Lucea (Titular) pdiaz(at)ub.edu
Josefina Martínez Martínez (Titular)
Susana Valenzuela Mayorga (Associada)
Carolina Buruaga (PhD Student)
Lourdes Verónica Cabañas (PhD Student)

Grup de Nanomalària
(Dep. Bioquímica i Biologia Molecular. Fac. Biologia)

Santiago Imperial Ródenas (Titular) simperial(at)ub.edu
Carlota Roca Martínez (PhD Student)
Xavier Fernández Busquets (Col·laborador. IBEC)

Unitat de Biofísica i Bioenginyeria 
(Dept Biomedicina, Fac. Medicina i Ciències de la Salut)

Daniel Navajas Navarro (Catedràtic) dnavajas(at)ub.edu
Ramon Farré Ventura (Catedràtic) rfarre(at)ub.edu 
Pere Roca Cusachs (Agregat) rocacusachs(at)ub.edu

Laboratory of connective tissue signaling and genetic diseases (CTS-GD)
(Dept Biomedicina, Fac. Medicina i Ciències de la Salut)

Gustavo Egea Guri (Catedràtic) gegea(at)ub.edu

Física de biomolècules i sistemes petits: Small Biosystems Lab 
(Dept Física de la Matèria Condensada, Fac. Física)

Fèlix Ritort Farran (Catedràtic) ritort(at)ffn.ub.es
Maria Mañosas (Postdoc Ramón y Cajal)

BiOPT: Optical Trapping Lab - Grup de Biofotònica
(Dep. Física Aplicada, Fac. Física)

Mario Montes Usategui (Titular)
Estela Martín Badosa (Agregada) estela.martinb(at)ub.edu
Raul Bola Sampol (PhD Student)
Dorian Treptow (PhD Student)
Arnau Farré Flaquer (Col·laborador)
Ferran Marsà Samper (Col·laborador)
Antonio Marzoa (PhD Student)

Grup de Productes Naturals 
(Dept Biologia, Sanitat i Medi Ambient i Dept Bioquímica i Fisiologia, Fac. Farmàcia i Ciències de l'Alimentació)

Antonio Fernàndez Tiburcio (Catedràtic) afernandez(at)ub.edu
Jaume Bastida Armengol (Catedràtic)
Francesc Viladomat Meya (Catedràtic)
Montserrat Arró Plans (Agregada)
Laura Torras Claveria (Associada)

Grup de pèptids i proteïnes: estudis fisicoquímics
(Dept Farmàcia i Tecn. Farmacèut. i Fisicoquímica, Fac. Farmàcia i Ciències de l'Alimentació)

Victòria Girona Brumós (Catedràtic)
Josefina Prat Aixelà (Titular)
Montserrat Pujol Cubells (Titular) mopujol(at)ub.edu
Yolanda Cajal Visa (Titular)
Montserrat Muñoz Juncosa (Agregada)

Unitat Bioelectrònica del Laboratori de Nanobioengenieria
(Dept Enginyeria Electrònica i Biomèdica, Fac. Física)

Josep Samitier Martí (Catedràtic)
Oscar Castaño Linares (Agregat)
Romén Rodríguez Trujillo (Lector)
Mònica Mir Llorente (Associada)

Caracterització Bioelèctrica a la Nanoescala
(Dept Enginyeria Electrònica i Biomèdica, Fac. Física)

Gabriel Gomila Lluch (Catedràtic) gabriel.gomila(at)ub.edu

Grup de Nanoestructures en Biomembranes 
(Dept Farmàcia i Tecn. Farmacèut. i Fisicoquímica, Fac. Farmàcia i Ciències de l'Alimentació)

Jordi Borrell Hernández (Catedràtic) jordiborrell(at)ub.edu
María Teresa Montero Barrientos (Titular)
Òscar Domènech Cabrera (Agregat)
Martha Leticia Vázquez González (Associada)
Adrià Botet Carreras (PhD Student)

Grup de Teràpia en Càncer 
(Dept Bioquímica i Fisiologia, Fac. Farmàcia i Ciències de l'Alimentació)

Carlos Ciudad Gómez (Catedràtic) cciudad(at)ub.edu
Verònica Noé Mata (Agregada)
Alejandro Jiménez Félix (PhD Student)
Eva Aubets Gil (PhD Student)
Sonia Trigueros (Col·laboradora Extrena-University of Oxford)

Self-organized complexity and self-assembling materials (SOC&SAM)
(Dept Ciència de Materials i Química Física, Fac. Química)

Francesc Sagués Mestre (Catedràtic) f.sagues(at)ub.edu
Berta Martínez Prat (PhD Student)

Mineral Resources Research Group
(Dept Mineralogia, Petrologia i Geologia Aplicada, Fac. Ciències de la Terra)

Josep Roqué Rosell (Lector) josep.roque(at)ub.edu
Joaquín Antonio Proenza (Titular)
Joan Carles Melgarejo Draper (Titular)
María Abigaíl Jiménez Franco (Postdoc visitant)

3.  Nanopharmaceutics and Nanomedicine (NanoPharmaMed)

(Coordinació: Mª José García-Celma)

Cellular responses to xenobiotics
(Dept Bioquímica i Fisiologia, Fac. Farmàcia i Ciències de l'Alimentació)

Mª Pilar Vinardell Martínez-Hidalgo (Catedràtic) mpvinardellmh(at)ub.edu
Montserrrat Mitjans Arnal (Agregada)
Mª del Carmen Moran Bádenas (Agregada)
Wawan Kurniawan (PhD Student)
Michele Ferrari (Col·laborador Extern-CNR-ICMATE Itàlia)

Sistemes supramoleculars en nanobiomedicina
(Dept Farmacologia, Toxicologia i Química Terap., Fac. Farmàcia i Ciències de l'Alimentació)

M. Lluïsa Pérez Garcia (Titular) mlperez(at)ub.edu
David Limon Magaña (Associat-Postdoc)
Sandra Giraldo Clemente (PhD Student)

Grup de malalties conformacionals
(Dept Farmàcia i Tecn. Farmacèut. i Fisicoquímica, Fac. Farmàcia i Ciències de l'Alimentació)

Raimon Sabaté Lagunas (Agregat) rsabate(at)ub.edu
Alba Espargaró Colomé (Lectora)

Sistemes nanoestructurats d’alliberació controlada de fàrmacs
(Dept. Farmàcia i Tecn. Farmacèut. i Fisicoquímica, Fac. Farmàcia i Ciències de l'Alimentació)

M. Luisa García López (Catedràtica) marisagarcia(at)ub.edu
Espina García Marta (Titular)
Fidencia Gamisans Linares (Associada)
Elena Sanchez Lopez (Associada-Postdoc)
Amanda Cano Fernández (Associada-Postdoc)

Nanotecnologia farmacèutica

(Dept. Farmàcia i Tecn. Farmacèut. i Fisicoquímica, Fac. Farmàcia i Ciències de l'Alimentació)

M. José García Celma (Catedràtica) mjgarcia(at)ub.edu
Immaculada Dinarès Milà (Titular)
M. Àngels Salvadó Lladós (Titular)
Marta Monge Azemar (Associada)
Esteban Figueroa Becerra (PhD Student)

Grup de disseny i avaluació de la resposta de fàrmacs en sistemes farmacèutics nanoestructurats i autoordenats 
(Dept Farmàcia i Tecn. Farmacèut. i Fisicoquímica, Fac. Farmàcia i Ciències de l'Alimentació)

Elvira Escribano Ferrer (Titular) eescribano(at)ub.edu
Josep Queralt Regué (Emèrit)
Jacinto Lauroba Viladrosa (Titular)
Francesc Xavier García Sala (Associat)

Col·loids
(Dept Farmàcia i Tecn. Farmacèut. i Fisicoquímica, Fac. Farmàcia i Ciències de l'Alimentació)

Joan Estelrich Latràs (Catedràtic) joanestelrich(at)ub.edu
M. Antonia Busquets Viñas (Titular) mabusquetsvinas(at)ub.edu

Química Bio-Inorgànica (QBI) Research Group
(Dept. Química Inorgànica i Orgànica, Fac. Química)

Patrick Gamez Enamorado (Associat i Investigador ICREA) patrick.gamez(at)qi.ub.es
Amparo Caubet Marín (Titular)
Ana Belén Caballero (Lector)

NanoBioPharma
(Dept. Farmàcia i Tecn. Farmacèut. i Fisicoquímica, Fac. Farmàcia i Ciències de l'Alimentació)

Ana Calpena Campmany (Titular) anacalpena(at)ub.edu
Mireia Oliva (Titular)
Lyda Halbaut Bellowa (Titular)
Guadalupe Del Carmen Abrego Escobar (Col·laboradora Externa)
Helen Lissette Alvarado Bonilla (Associada)
Beatriz Clares Maveros (Col·laboradora Externa)
Mireia Mallandrich (Associada)
Marcelle Silva de Abreu (Col·laboradora Externa)
Joaquim Suñer Carbó (Associat)

Grup de nanomaterials magnètics 
(Dept. Física de la Matèria Condensada, Fac. Física)

Mariona Escoda Torroella (PhD Student)

4. Nanomagnetism and Spintronics (NanoMagnetics)

(Coordinació: Xavier Batlle)

Grup d’interaccions magnètiques i Magnetisme molecular
(Dept. Química Inorgànica i Orgànica, Fac. Química)

Ramón Vicente Castillo (Catedràtic)
Albert Escuer Fité (Catedràtic) albert.escuer(at)ub.edu
Montserrat Corbella Cordomí (Titular)
Carmen Díaz Gasa (Titular)
Mohamed Salah El Fallah (Agregat)
Júlia Mayans Ayats (Postdoc)

Grup de magnetisme i molècules funcionals (GMMF) 
(Dept. Química Inorgànica i Orgànica, Fac. Química)

Guillem Aromí Bedmar (Catedràtic) aromi(at)ub.edu
Eva Carolina Sañudo (Agregada) esanudo(at)ub.edu 
Verónica Velasco Amigó (Associada)
David Aguilà Avilés (Postdoc JdC)
Leoni A. Barrios Moreno (Postdoc)
Rosa Diego Creixenti (PhD Student) 

Grup d’estructures en capa fina per la Espintrònica
(Dept. Física Aplicada, Fac. Física)

Manuel Varela Fernández (Catedràtic) mvarela(at)ub.edu
César Ferrater Martorell (Titular)
Mª Carmen Polo Trasancos (Titular)

Grup de Magnetisme
(Dept Física de la Matèria Condensada, Fac. Física)

Javier Tejada Palacios (Catedràtic) jtejada(at)ffn.ub.es
Antoni García Santiago (Agregat) agarciasan(at)ub.edu
Joan Manel Hernández Ferràs (Agregat) jm_hernandez(at)ub.edu
Ferran Macià Bros (Postdoc Ramón y Cajal)

Grup de nanomaterials magnètics 
(Dept Física de la Matèria Condensada, Fac. Física)

Amílcar Labarta Rodríguez (Catedràtic) amilcar.labarta(at)ub.edu
Xavier Batlle Gelabert (Catedràtic) xavierbatlle(at)ub.edu 
Arantxa Fraile Rodríguez (Agregat) arantxa.fraile(at)ub.edu
Carlos Moya Alvarez (Postdoc)

5.  Nanoelectronics, Nano-optics and Nanophotonics (NanoPhotoElectro)

(Coordinació: Blas Garrido)

Micro-nanotecnologies i nanoscòpies per a dispositius electrònics i fotònics (MIND)
(Dept Enginyeria Electrònica i Biomèdica, Fac. Física)

Albert Cornet Calveras (Catedràtic) cornet(at)el.ub.edu
Blas Garrido Fernández (Catedràtic) bgarrido(at)el.ub.edu
Albert Romano Rodríguez (Titular) aromano(at)el.ub.edu
Paolo Pellegrino (Agregat) pellegrino(at)ub.edu
Albert Cirera Hernández (Catedràtic) acirera(at)ub.edu
Juan Daniel Prades Garcia (Catedràtic i ERC Starting Grant) dprades(at)el.ub.edu
Daniel Navarro Urrios (Postdoc Ramón y Cajal)
Sergio Hernández Márquez (Agregat)
Cristian Fàbrega Gallego (Lector)
Francisco de P. Hernandez Ramirez (Associat)
Aïda Varea Espelt (Associada)
Olga Casals Guillén (Postdoc)
Julià López Vidrier (Postdoc Juan de la Cierva)
Josep Oriol Blazquez Gomez (PhD Student)
Adrià Huguet Ferran (PhD Student)
Alexander Cabal Tato (PhD Student)
Ismael Gabaldon Saucedo (PhD Student)
Juan Luis Frieiro Castro (PhD Student) 
Guillem Domènech Gil (PhD Student)
Elena López Aymerich (PhD Student) 

Sistemes d'instrumentació i Comunicacions (SIC)
(Dept Enginyeria Electrònica i Biomèdica, Fac. Física)

Anna Vilà Arbonés (Titular) avila(at)el.ub.edu
Mauricio Moreno Sereno (Titular)

LASER-MIND
(Dep. Física Aplicada, Fac. Física)

José Luís Morenza Gil (Emèrit)
Pere Serra Coromina (Catedràtic) pserra(at)ub.edu
Juan Marcos Fernández Pradas (Agregat)
Martí Duocastella Solà (Lector-Serra Húnter)
Francesc Caballero Lucas (PhD Student)
Pol Sopeña Martinez (PhD Student)

Grup de nanomaterials magnètics 
(Dept Física de la Matèria Condensada, Fac. Física)

Montserrat García del Muro Solans (Agregada) garciadelmuros(at)ub.edu

6.  Nanostructured materials (NanosMat)

(Coordinació: Enric Bertran)

Unitat de materials orgànics
(Dept Química Inorgànica i Orgànica, Fac. Química)

Dolors Velasco Castrillo (Titular) dvelasco(at)ub.edu
Alba Cuadrado Santolaria (PhD Student)
Roger Bujaldón Carbó (PhD Student)
Jaume García Amorós (Agregat)

Grup de magnetisme i molècules funcionals (GMMF) 
(Dept Química Inorgànica i Orgànica, Fac. Química)

Albert Figuerola Silvestre (Agregat) albert.figuerola(at)ub.edu

Grup d’electrodeposició de capes primes i nanoestructures (GE-CPN)
(Dept Ciència de Materials i Química Física, Fac. Química)

Elisa Vallés Giménez (Col·laboradora) 
Elvira Gómez Valentín (Titular) e.gomez(at)ub.edu

Materials per a l'Energia, la Fotònica i la Catàlisi, ENPHOCAMAT
(Dep. Física Aplicada, Fac. Física)

Enric Bertran Serra (Catedràtic) ebertran(at)ub.edu
José Luis Andújar Bella (Titular) jandujar(at)ub.edu
Adolf Canillas Biosca (Titular) acanillas(at)ub.edu
Esther Pascual Miralles (Titular) epascual(at)ub.edu
Franc Güell Vilà (Titular)
Roger Amade Rovira (Lector)
Oriol Arteaga Barriel (Postdocs)
Arevik Musheghyan Avetisyan (PhD Student)
Luis Fernando Pantoja Suárez (PhD Student)
Islam Alshaikh (PhD Student)
Joan Martí González (PhD Student)

Enginyeria de sistemes col·loidals
(Dept Enginyeria Química i Química Analítica, Fac. Química)

José María Gutiérrez González (Titular) josemaria.gutierrez(at)ub.edu
Alicia Maestro Garriga (Agregada)

Enginyeria de superfícies. Laboratori de materials en capa fina
(Dep. Física Aplicada, Fac. Física)

Joan Esteve Pujol (Catedràtic) joan.esteve(at)ub.edu
Arturo Lousa Rodríguez (Titular) alousa(at)ub.edu

Self-organized complexity and self-assembling materials (SOC&SAM)
(Dept Ciència de Materials i Química Física, Fac. Química)

Jordi Ignés Mullol (Titular) jignes(at)ub.edu
Joan Antoni Farrera Piñol (Titular)
Josep Maria Pagès Casas (PhD Student)
Mohammad Tahghighi (PhD Student)

Sistemes supra i nanoestructurats
(Dept Química Inorgànica i Orgànica, Fac. Química)

Laura Rodríguez Raurell (IP) (Titular) laura.rodriguez(at)qi.ub.es
Inmaculada Angurell Purroy (Agregada)
Francisco Javier Caparrós Rodríguez (Associat)
Andrea Pinto Martínez (PhD Student)
Ariadna Lázaro (PhD Student)

Catàlisi Homogènia
(Dept Química Inorgànica i Orgànica, Fac. Química)

Arnald Grabulosa Rodríguez (Agregat) arnald.grabulosa(at)ub.edu
Dana Josa Hidalgo (PhD Student)

7.  Nanoenergy: Production and Storage (NanoEnergy)

(Coordinació: Narcis Homs)

 Grup de disseny i optimització de processos i materials (DIOPMA) 
(Dept Ciència de Materials i Química Física, Fac. Química)

Mercè Segarra Rubí (Titular) m.segarra(at)ub.edu
Elena Xuriguera Martín (Lector)
Joan Formosa Mitjans (Agregat)
Jordi Díaz Marcos (Associat)
Jaume Calvo de la Rosa (PhD Student)

Solar Energy Materials and Systems (SEMS) Group
(Dept Enginyeria Electrònica i Biomèdica)

Alejandro Pérez Rodríguez (Catedràtic) perez-ro(at)el.ub.es
Lorenzo Calvo Barrio (Associat)
Edgardo Saucedo Silva (Col·laborador Extern-Senior researcher at IREC)
Victor Izquierdo Roca (Col·laborador Extern-Senior researcher at IREC)
Marcel Placidi (Col·laborador Extern-Senior researcher at IREC)

Nanoenergy and Electronic Materials (M2E) Group
(Dept Enginyeria Electrònica i Biomèdica)

Joan Ramon Morante Lleonart (Catedràtic) jrmorante(at)ub.edu

Sistemes d'instrumentació i Comunicacions (SIC)
(Dept Enginyeria Electrònica i Biomèdica)

Christophe Serre (Agregat) serre(at)el.ub.edu

Grup d’energia solar fotovoltàica
(Dep. Física Aplicada, Fac. Física)

Jordi Andreu Batallé (Titular)
Joan Bertomeu Balagueró (Titular) jbertomeu(at)ub.edu
José Miguel Asensi López (Agregat)
Thomas Tom (PhD Student)

Materials inorgànics avançats i catàlisis (MATCAT) 
(Dept Química Inorgànica i Orgànica, Fac. Química)

Narcis Homs Martí (Catedràtic) narcis.homs(at)qi.ub.es
Pilar Ramírez de la Piscina (Catedràtic)
Arturo Pajares Rojas (PhD Student)
Yan Wang (PhD Student)
Paulina Raquel Martinez Alanis (Associada-Postdoc)