ADVANCED COURSE

Schedule

Week 1

MONDAY
JUL 4
TUESDAY
Jul 5
WEDNESDAY
Jul 6
THURSDAY
Jul 7
FRIDAY
Jul 8

09:00-09:55
Miquel Arnedo
Welcome
Toni Gabaldón
orthology inference
Marta Riutort
Models of DNA and protein evolution
General Discussion (I)

10:05-11:00
Seminar 1
TONI GABALDÓN
Orthology Inference
Marta Riutort
Model selection and partitioning scheme
Isabel Sanmartin
Bayesian inference

11:00-11:30
coffee break
coffee break
coffee break
coffee break

11:30-12:30
Angel Blanco
Intro to the Cloud
Marina Marcet-Houben
Orthology prediction for phylogenomic analyses
MARTA RIUTORT
Model selection and partitioning scheme II
Isabel Sanmartin
Bayesian inference II

12:30-13:30
Cinta Pegueroles
Sanitation, assembly and mapping
Marina Marcet-Houben
Orthology prediction for phylogenomic analyses II
Seminar 3
Isabel Sanmartin
Bayesian inference III

13:30-14:30
lunch
lunch
lunch
lunch

14:30-15:30
Miquel Arnedo
Conceptual framework
Cedric Notredame
Sequence aligments
Seminar 2
Marta Casanellas
Maximum Likelihood
Rosa Fernández/Jesus Lozano
Sensitivity analysis I

15:30-16:00
coffee break
coffee break
coffee break
coffee break
coffee break

16:00-18:00
Cinta Pegueroles
Bioinformatics primer. Data formats
Cedric Notredame
Sequence aligments II
Miquel Arnedo
Introduction to Phylogenies: Parsimony
Miquel Arnedo
Phylogenomic inference using ML Approaches
Rosa Fernández/Jesus Lozano
Sensitivity analysis II

Week 2

MONDAY
Jul 11
TUESDAY
Jul 12
WEDNESDAY
Jul 13
THURSDAY
Jul 14
FRIDAY
Jul 15
09:00-09:55
Seminar 4
Julio Rozas
The Coalescent Theory & Neutrality tests
Pablo Librado
Demographic inference from Population Genomics data
Sara Guirao-Rico
Population differentiation and local adaptation

10:05-11:00
Jesus Lozano
Molecular datiing I
Julio Rozas
The Coalescent Theory & Neutrality tests II
Pablo Librado
Demographic inference from Population Genomics data II
Sara Guirao-Rico
Adaptive differentiaion and covariates association
General discussion (II)

11:00-11:30
coffee break
coffee break
coffee break
coffee break
coffee break

11:30-12:30
Jesus Lozano
Molecular dating II
Álex Sánchez-Gracia
Modeling neutral genomic variation
Pablo Librado
Inferring demographic history using ancient and modern genomes
ELENA BOSCH
Genome-wide scans for selection
Seminar 5

12:30-13:30
Jesus Lozano
Molecular dating III
ÁLEX SÁNCHEZ-GRACIA
Coalescent simulations and genealogical analyses
Pablo Librado
Inferring demographic history using modern and ancient genomes II
Elena bosch
Genome-wide scans for selection using linkage disequilibrium based tests
Feasability & Project design

13:30-14:30
lunch
lunch
lunch
lunch
lunch

14:30-15:30
Owen Wagensteen
Biodiversity assessment
Filipe Vieira
Calling variants from NGS data
Sebastian Ramos-Onsins
Population genomics for understanding adaptation
Miquel Arnedo
Species and speciation
Visit to Barcelona supercomputer center (BSC)

15:30-16:00
coffee break
coffee break
coffee break
coffee break

16:00-18:00
Owen Wagensteen
Metabarcoding Analysis
Filipe Vieira
Variant calling for population genomics
SEBASTIAN RAMOS-ONSINS
Modeling natural selection at the genomic level
Miquel Arnedo
SPECIES DELIMITATION