Universitat de Barcelona

Màster de Genètica i Genòmica

Treball final de màster TFM

Què és una tesi de máster o Treball Final de Màster-TFM? Una tesi de màster és un treball de recerca original escrit sota la direcció d'un director amb experiència científica. Tots els estudiants realitzaran una tesi de màster que anomenem Treball de Fi de Màster-TFM (30 ECTS). Generalment el TFM es basa  en un projecte de recerca experimental realitzat en un dels grups de recerca que consten en la llista d’aquesta pàgina web. Un cop finalitzat el màster, els estudiants poden estar interessats en continuar investigant, per exemple, en un programa de doctorat (PhD), o com a investigadors.

Com fer  el TFM? En primer lloc cal esmentar que aprendreu a planificar un projecte de recerca i triar els mètodes adequats per realitzar els experiments i analitzar els resultats. Escriureu la vostra tesi com si es tractés d’una publicació científica, descrivint, analitzant i discutint críticament els vostres resultats en el context de la literatura científica sobre el tema. La tesi escrita us servirà per demostrar que sou capaços de pensar científicament, que coneixeu la metodologia i el tema de la vostra investigació. La tesi escrita és un exercici clau per desenvolupar habilitats en la gestió de projectes i la comunicació científica escrita.

On trobar els laboratoris per fer el TFM? A continuació trobareu una llista de laboratoris que podeu aplicar. Veureu un breu títol del treball, un enllaç a la pàgina web del grup de recerca i el nom del supervisor. Si decidiu unir-vos a aquest grup per a la vostra tesi de màster, escriviu un correu electrònic al supervisor indicat.

Normativa TFM

Laboratoris on fer el projecte de recerca TFM

Universitat de Barcelona, School of Biology, Genetics

Implementation of an automated genomic (re)analysis support system for rare disease diagnostic. Dr. Carles Hernandez-Ferrer and Dr. Leslie Matalonga (carles.hernandez@cnag.crg.eu, leslie.matalonga@cnag.crg.eu)

 

 

 

 

 

Institute of Biomedical Research (IRB)

Modelling cancer in Drosophila: the tissue biology of chromosomal instability. Dr. Marco Milán (marco.milan@irbbarcelona.org)

 

Institut de Biologia Molecular de Barcelona (IBMB-CSIC-PCB)

Genetic, cellular and molecular mechanisms regulating the morphogenesis of tubular epithelia. Dr. Marta Llimargas (mlcbmc@ibmb.csic.es)

Occupancy of histone H1 variants genome-wide and consequences of altering H1 levels on human chromatin organization and gene expression. Dr. Albert Jordan (albert.jordan@ibmb.csic.es)

Molecular analysis of Capicua, a conserved Ras-MAPK signaling sensor. Dr. Gerardo Jiménez (gjcbmc@ibmb.csic.es)

Epigenetic defects in intellectual disability: role of histone demethylases PHF8/2. Dr. Marian Martínez-Balbás (mmbbmc@ibmb.csic.es)

Molecular bases behind the genetic interaction between epigenetic marks and control of pre-mRNA splicing. Dr. Josep Vilardell (josep.vlardell@ibmb.csic.es)

Genetic control of spinal cord development, a model to understand neurodevelopmental disorders. Elisa Martí (emgbmc@ibmb.csic.es)

Understanding the molecular mechanisms underlying Zika virus associated neuropathy. Murielle Saade (msabmc@ibmb.csic.es)

Regeneration versus Tumor formation in Imaginal Discs. Enrique Martín-Blanco (embbmc@ibmb.csic.es)

 

Josep Carreras Leukaemia Research Institute (IJC)

Evolution and biogenesis of mouse PIWI-interacting RNAs (piRNAs). (bioinformatics TFM). Dr. Tanya Vavouri (tvavouri@carrerasresearch.org)

Epigenetics of Human Cancer: DNA Methylation, Histone Modifications and Non-Coding RNAs. Dr. Manel Esteller (mesteller@carrerasresearch.org)

Non-coding determinants of pediatric B cell precursor acute lymphoblastic leukaemia: discovering new therapeutic targets and biomarkers. Dr. Biola M Javierre (bmjavierre@carrerasresearch.org)

Regulation of chromatin architecture and epigenetics in leukemia. Marcus Buschbeck (mbuschbeck@carrerasresearch.org)

 

Hospital Sant Joan de Déu - Fundació Sant Joan de Déu

Family WGS and WES-trio analysis of Rett syndrome patients without molecular diagnosis. Judith Armstrong (jarmstrong@sjdhospitalbarcelona.org)

Characterization of rare variants in family cases of Rett syndrome. Judith Armstrong (jarmstrong@sjdhospitalbarcelona.org )

Institut d'Investigacions Biomèdiques August Pi i Sunyer (IDIBAPS)

Gene Regulation in Stem Cell, Differentiation and Cancer. Dr. Antonio Postigo (idib412@clinic.cat)

 

Universitat Pompeu Fabra UPF

Human genome diversity: from demography to adaptation. Dr. David Comas (david.comas@upf.edu)

 

Germans Trias i Pujol Research Institute (IGTP), Can Ruti, Badalona

Gene therapy based on adenoassociated virus (AAV) vectors for the treatment of Friedreich's Ataxia. Antoni Matilla-Dueñas (amatilla@igtp.cat)

 

Institute of Evolutionary Biology (IBE-CSIC-UPF)

A molecular timeline for the origin of complex multicellularity. Jesus Lozano-Fernandez (jesus.lozano@ibe.upf-csic.es)

Reconstructing the changes in gene content in the evolution of multicellularity in animals. Iñaki Ruiz-Trillo and Daniel Richter ( inaki.ruiz@ibe.upf-csic.es and daniel.j.richter@gmail.com)

Exploring functionality of a unicellular relative of animals, Capsaspora owczarzaki, using genetic modification tools. Iñaki Ruiz-Trillo and Victoria Shabardina (inaki.ruiz@ibe.upf-csic.es and victoria.shabardina@upf.edu)

 

Centre de Regulació Genòmica (CRG)

To understand the epigenetic events focused on post-translational modification Arginine citrullination in genome organization and cancer. Priyanka Sharma (priyanka.sharma@crg.eu)

Investigating animal cell type diversity, evolution, and regulation using single cell genomics and epigenomics approaches. Arnau Sebé-Pedrós (arnau.sebe@crg.es)

 

Institut de Diagnòstic Ambiental i Estudis de l’Aigua (IDAEA)

Epigenetic signatures as biomarkers of ecotoxicological effects. Laia Navarro-Martín. Laia Navarro-Martín (laianavarromartin@gmail.com)

Multi-omic data integration to identify molecular biomarkers of exposure to endocrine disruption chemicals. Laia Navarro-Martín (laianavarromartin@gmail.com)

 

Institut d'Investigació Biomèdica de Bellvitge (IDIBELL)

Assessment of microsatellite instability intensity as a novel pan-cancer biomarker to improve monitoring and prediction response to immunotherapy. Marta Pineda Riu (mpineda@iconcologia.net)

Pathogenicity assessment of mismatch repair variants included in a Spanish registry of genetic variants   Marta Pineda Riu (mpineda@iconcologia.net)

 

 

 

La Oficina de Relacions Internacionals (ORI) de Biologia  ofereix la possibilitat de fer el TFM a l'estranger. Consulteu aquesta web de l'ORI per més informació o contacteu a ori-bio@ub.edu.

 

 

Department of Molecular Biosciences, The Wenner-Gren Institute, Stockholm University, Sweden

Chromatin-associated RNAs and their roles in the organization of the chromatin. Neus Visa (neus.visa@su.se)

 

Centre for Regenerative Medicine, The University of Edinburgh, Scotland

Tracing the cellular origin of blood vessel precursors in the postgastrulation mouse embryo. Anahi Binagui-Casas (a.binagui-casas@ed.ac.uk )

 

Institut NeuroMyoGene (INMG), Université Claude Bernard - Lyon I, France

Deciphering the molecular mechanisms underlying the pathophysiology of autosomal recessive cerebellar ataxia 2 linked to Coenzyme Q deficit. Dr. Hélène Puccio (helene.puccio@inserm.fr)

Comparteix-ho: