Secció departamental de Meteorologia

Meteorologia

Grup Consolidat de Meteorologia

 

Coordinadora: María del Carmen Llasat Botija (carmell(a)meteo.ub.edu)

Secretària: Yolanda Sola Salvatierra (ysola(a)meteo.ub.edu)

 

La Secció de Meteorologia està reconeguda com a Grup Consolidat (SGR2017-651) per part de l’Agència de Gestió d’Ajuts Universitaris i de Recerca (AGAUR) de la Generalitat de Catalunya, avalant la qualitat de la recerca i la transferència de coneixements. El Grup Consolidat de Meteorologia està constituït per 15 membres i inclou professors, doctorands, investigadors post-doc i tècnics experts, dels quals el 60% són dones.

La Secció de Meteorologia col·labora a més amb post-docs que ja estan en el món professional, ja sigui de l’administració pública (serveis meteorològics, protecció civil, etc), empresarial (Meteosim, Vortex, etc.) o recerca i universitats (Barcelona Supercomputer Center, Universitat Politècnica de Catalunya, el que permet una realimentació continuada i ser-hi atents a les demandes de la societat a les que la Secció pot respondre.

La trajectòria de la Secció destaca per l’amplitud dels seus objectius en el camp del coneixement fonamental en la Física de l’Atmosfera i el camp de l’aplicació de la meteorologia i la climatologia. Està definit per tres eixos estratègics amb una triple vessant en la recerca d’excel·lència, la transferència de coneixement, i la formació i divulgació a la societat, a més de les tasques de docència i formació de joves investigadors.

Les seves línies de recerca contemplen:

  1. Millora del coneixement dels procesos micro i meso escalar en la baixa atmosfera
    1. Processos micro i meso escalars en àrees de topografia complexa
    2. Modelització de la dispersió i el transport de contaminats atmosfèrics
  2. Radiació solar, dinàmica atmosfèrica i variabilitat climàtica
    1. Radiació solar i aerosols
    2. Dinàmica atmosfèrica i variabilitat climàtica
    3. Canvi climàtic
  3. Riscos naturals
    1. Precipitacions intenses, inundacions i temps sever
    2. Incendis forestals
    3. Impactes dels riscos naturals
  4. Predicció meteorològica i climàtica
    1. Nowcasting i predicció a curt termini
    2. Predicció estacional
    3. Predicció climàtica

 

Dins de la Secció de Meteorologia hi ha diversos subgrups:

 

La Secció coordina o participa en quatre màsters:

 

La Secció dirigeix i participa en cursos de la Universitat de l'Experiència, els Juliols UB i Gaudir UB. També treballa la participació ciutadana, educació i divulgació científica (projecte FLOOD-UP, jornades de divulgació, visites escoles,…) i està present en l’Oficina de Ciència Ciutadana de Barcelona. 

Requereix especial menció la forta col·laboració entre alguns dels membres de la Secció i els aficionats a la meteorologia, ja sigui a través de les xarxes socials, l’Associació d’Observadors Meteorològics (ACOM), l’Associació Catalana d’Aficionats a la Meteorologia (ACAM), etc.

 

Personal Docent i Investigador  
       
Joan Bech Professor titular jbech(a)ub.edu radar
Ileana Bladé Professora agregada ileana(a)meteo.ub.edu variabilitat climàtica de baixa freqüència; teleconnexions; dinàmica atmosfèrica
Bernat Codina Professor titular bcodina(a)ub.edu data assimilation; radar; shortwave schemes
Javier García-Serrano Ramón y Cajal j.garcia-serrano
(a)meteo.ub.edu    
climate variability and predictability; air-sea interaction; atmospheric teleconnection dynamics
Carme Llasat Professora titular carmell(a)meteo.ub.edu riscos climàtics; canvi climàtic; impacte social; sostenibilitat
Jerónimo Lorente Professor emèrit jeroni(a)meteo.ub.edu  
Raül Marcos Professor associat rmarcos(a)meteo.ub.edu serveis climàtics; predicció estacional; verificació
Tomàs Molina Professor associat tomasmolinabosch(a)ub.edu pronòstic; previsió; forecast
Froila M. Palmeiro Investigadora postdoctoral fm.palmeiro(a)meteo.ub.edu stratosphere-troposphere coupling; climate variability; atmospheric teleconnections
Chloe Prodhomme Juan de la Cierva chloe.prodhomme(a)ub.edu seasonal forecasting; systematic error; coupled models
Yolanda Sola Professora associada ysola(a)meteo.ub.edu

radiació solar; ozó estratosfèric i aerosols; fotobiologia

Maria Rosa Soler   rosa(a)meteo.ub.edu capa límit atmosfèrica; modelització; observació
Mireia Udina Professora associada mudina(a)meteo.ub.edu capa límit atmosfèrica; modelització; contaminació atmosfèrica

 

Investigadors en formació i tècnics de recerca
Marina Aznarez maznarez(a)meteo.ub.edu inundacions; Pirineus; canvi climàtic
Isabel Caballero icaballero(a)meteo.ub.edu cambio climático; riesgos costeros; hidrometeorología y oceanografía
Enric Casellas enric.casellas(a)meteo.ub.edu

nevades; pluja o neu; interpolació

Maria Cortès mcortes(a)meteo.ub.edu inundacions; impacte; canvi climàtic
Joan Gilabert jgilabert(a)meteo.ub.edu clima urbà; teledetecció; anàlisi del risc; GIS
Montse Llasat mllasat(a)meteo.ub.edu impacte social; ciència ciutadana; divulgació
Anna del Moral adelmoral(a)meteo.ub.edu radar meteorològic; temps sever; nowcasting
Mario Rodrigo mrodrigo(a)meteo.ub.edu climate variability; ENSO; troposphere-stratosphere interaction
Oriol Rodríguez orodriguez(a)meteo.ub.edu tornados; temps advers; sistemes convectius
Àngela Rosell arosell(a)meteo.ub.edu meteorologia alpina
Verònica Vidal    

 

 

Comparteix-ho: