Logo Universitat de Barcelona Department of Animal Biology imatge de maquetació
Español Català UB imatge de maquetació
imatge de maquetació imatge de maquetació imatge de maquetació imatge de maquetació imatge de maquetació
imatge de maquetació
DAB
Home
About us
Directory
Teaching
Anthropology
Zoology
Research
Anthropology
Zoology
Links
imatge de maquetació
Icona d'informació

Contact:

dept-biologia-animal@ub.edu

Edifici Ramon Margalef
Facultat de Biologia
Universitat de Barcelona

Avinguda Diagonal 643
08028 Barcelona
Spain


Tel.: +34 93 402 1439
Fax: +34 93 403 5740

imatge de maquetació
imatge de maquetació
  Directory imatge de maquetació

 

DIRECTOR:
Dr. Santiago Mañosa Rifé
SECRETARY:
Dr. Esther Esteban Torné
 
HEADS OF UNIT
 
Anthropology:
Dra. Araceli Rosa de la Cruz
Arthropods:
Dra. Marina Blas Esteban
Invertebrates:
Dr. Manuel Ballesteros Vázquez
Vertebrates:
Dr. Xavier Ferrer Parareda
 
DEPARTMENTAL MANAGER:
Ms. Isabel Vázquez Franco
 
CURATOR:
Dr. Eduardo Mateos Frías

 

 

PROFESSORS
NAME Position email Phone
AGUILAR VILA, ALEX Full Professor aaguilar@ub.edu +34934021453
ARIAS SAMPERIZ, BARBARA Associate Lecturer barbara.arias@ub.edu +34934021461
ARNEDO LOMBARTE, MIQUEL ANGEL Tenured Assistant Professor ude.bu@odenram +34934034804
AVILA ESCARTIN, CONXITA Tenured Assistant Professor conxita.avila@ub.edu +34934020161
BALLESTEROS VAZQUEZ, MANUEL Professor mballesteros@ub.edu +34934021435
BLAS ESTEBAN, MARINA Full Professor mblas@ub.edu +34934021443
BORRELL THIO, M. ASSUMPCIO Tenured Assistant Professor xonborrell@ub.edu +34934039809
CARDONA PASCUAL, LLUIS Tenure-track Lecturer luis.cardona@ub.edu +34934031368
CASINOS PARDOS, ADRIÀ Full Professor acasinos@ub.edu +34934021454
ESPARZA PAGES, MIREIA Tenure-track Lecturer mesparza@ub.edu +34934021459
ESTEBAN TORNE, M. ESTHER Professor mesteban@ub.edu +34934021461
FAÑANAS SAURA, LOURDES Professor lfananas@ub.edu +34934021461
FATJÓ-VILAS MESTRE, MAR Associate Lecturer mar.fatjovilas@ub.edu +34934021461
FERRER PARAREDA, XAVIER Professor xferrer@ub.edu +34934021458
GARCIA MORO, CLARA E. Professor cgarcia@ub.edu +34934021459
GAZO PÉREZ, MANEL Associate Lecturer manelgazo@ub.edu +34934021453
GONZALEZ-SOLIS BOU, JACOB Tenured Assistant Professor ude.bu@silosgj +34934034802
GOSALBEZ NOGUERA, JOAQUIM Full Professor jgosalbez@ub.edu +34934021451
GOULA GOULA, MARTA Professor mgoula@ub.edu +34934021443
HERNANDEZ MARTINEZ, MIGUEL Professor mhernandez@ub.edu +34934021459
LLORENTE CABRERA, GUSTAVO Professor gllorente@ub.edu +34934021455
LOPEZ FUSTER, MARIA JOSE Professor marialopez@ub.edu +34934021457
LÓPEZ LEGENTIL, SUSANNA Ramón y Cajal Researcher slopez@ub.edu +34934031150
MAÑOSA RIFE, SANTIAGO Professor smanosa@ub.edu +34934034907
MORAL CASTRILLO, PEDRO Professor pmoral@ub.edu +34934021461
PALACIN CABAÑAS, CREU Professor cpalacin@ub.edu +34934021441
PEREZ-PEREZ, ALEJANDRO Professor martinez.perez-perez@ub.edu +34934021460
PUJADE VILLAR, JULI Professor jpujade@ub.edu +34934021444
REAL ORTI, JOAN Professor jreal@ub.edu +34934035857
RIBERA ALMERJE, CARLOS Professor cribera@ub.edu +34934021446
RODRIGUEZ TEIJEIRO, J. DOMINGO Full Professor jrodriguez@ub.edu +34934021448
ROSA DE LA CRUZ, ARACELI Tenure-track Lecturer araceli.rosa@ub.edu +34934021461
SALVADO CABRE, HUMBERT Tenured Assistant Professor hsalvado@ub.edu +34934021440
SAN MAURO MARTÍN, DIEGO Ramón y Cajal Researcher dsanmauro@ub.edu
+34934021437
SANPERA TRIGUEROS, CAROLINA Tenured Assistant Professor csanpera@ub.edu +34934021452
SERRA COBO, JORDI Associate Lecturer jordi.serra.cobo@ub.edu +34934020222
SERRA SORRIBES, ANTONI Professor aserra@ub.edu +34934021444
SOSTOA FERNANDEZ, ADOLF DE Professor asostoa@ub.edu +34934021449
TOJA SANTILLANA, DOMINGO-ISAAC Associate Lecturer dtoja@ub.edu +34934021459
TURBON BORREGA, DANIEL Full Professor turbon@ub.edu +34934021460
VINYOLES CARTANYA, DOLORS Tenured Assistant Professor d.vinyoles@ub.edu +34934039808
 

 

RETIRED PROFESSORS      
NAME email Phone
CASTELLO ORVAY, FRANCISCO fcastello@ub.edu   +34934021447
GRACIA ROYO, Mª del PILAR mpgracia@ub.edu   +34934021440
NADAL PUIGDEFÀBREGAS, JACINT jnadal@ub.edu Emeritus Full Professor +34934021450

 

POSTDOCTORAL RESEARCHERS
NAME email Phone
EDER, ELENA eder@cencat.edu +34934035857
HERNÁNDEZ MATÍAS, ANTONI ahernandezmatias@ub.edu +34934035857
RAMOS GARCÍA, RAÜL ramos@ub.edu +34934021041
RIESGO GIL, ANA anariesgogil@gmail.com +34934031150
     
     
PREDOCTORAL STUDENTS
NAME email Phone
ALIAGA MARTÍNEZ, ANDRÉS andres.aliaga@ub.edu +34934021460
ÁLVAREZ DE QUEVEDO, IRENE    
AMANDO, JUAN evoluciohumana@gmail.com  
ANGULO PRECKLER, CARLOS    
ARIAS MARTORELL, JÚLIA    
BARRULL VENTURA, JOAN    
BATISTA MOJICA, CHELINA chelina83@gmail.com  
BELLO HELLEGOUARCH, GAËLLE    
BOSCH JANER, RAFEL rafel.bosch.janer@telefonica.net  
BOTELLO CASTILLO, JUAN CARLOS    
CANALS DELGADO, ORIOL ocanalsd@ub.edu +34934021440
CARBONERAS MALET, CARLES    
CARRERAS TORRES, ROBERT    
CASANOVAS COMPANY, JOAN joancasan@gmail.com  
CLAVERO, ANA aclavero@ub.edu  
COLIN, NICOLE    
COMAS MANRESA, MARIA DEL MAR vipera_balearica@hotmail.com  
CÓRDOVA PALOMERA, ALDO    
CUSCÓ MARTÍNEZ, FRANCESC cusco.francesc@gmail.com  
DE LOS REYES GONZÁLEZ, J. MANUEL josemanuel.delosreyes@ub.edu +34934021041
DELGADO, LIDIA ldelgado@xtec.cat  
ESCOBAR TOLEDANO, MARC endunguetse@gmail.com  
FABRE MITJANS, NOËLLE noefami@gmail.com  
FRANCH QUINTANA, MARC    
GÁLVEZ LÓPEZ, ELOY egalvez@ub.edu +34934021454
GAMARRA RUBIO, BEATRIZ    
GARCÍA CISNEROS, ÁLEX alexgarcia62@hotmail.com  
GARCÍA GALEA, EDUARDO eduardogarciagalea@ub.edu +34934039808
GIRALT JONAMA, DAVID david.giralt@ctfc.cat  
GOLDBERG HERMO, XIMENA xgoldberg@ub.edu +34934021461
GOMEZ CAMPOS, ENCARNA engomez@ub.edu +34934021453
GORDÚN QUILES, ELENA    
GORKA, KATARZYNA    
JIMÉNEZ BLASCO, IRENE    
LÓPEZ PANCORBO, ALBERT panchoyluna@gmail.com  
LOZANO FERNÁNDEZ, JESÚS    
MARTÍN CARRERA, OLGA    
MARTÍN LABARQUE, FACUNDO facundo.labarque@gmail.com  
MARTÍNEZ SALMERÓN, DEBORAH    
MAS ACEBES, MERITXELL  info@hydrolab.es  
MIÑANO MARTÍNEZ, JESUS jesus@aracnologia.es  
MITJANS NIUBÓ, MARINA    
MOLES SÁNCHEZ, JUAN    
MONROY LÓPEZ, MARIO    
MORA CHECA, ELISA elisamoracheca@gmail.com +34934034808
NETO MILITAO, TERESA tnetomilitao@ub.edu +34934034802
NOVA DELGADO, MÒNICA    
PASCUAL PIJOAN, GUILLEM guillempascualpijoan@hotmail.com +34934021456
PINELA, ANA ana.pinela@ub.edu +34934021453
PINILLA PÉREZ, BEATRIZ bpinilla@ub.edu +34934021439
PLANAS FIGUERAS, ENRIC enplamas@gmail.com  
PUJOL BAYONA, ANIOL aniol.p@gmail.com  
PUJOL BUXÓ, EUDALD    
RESANO MAYOR, JAIME jresano@ub.edu  
RODRÍGUEZ, ANTONIO    
ROMERO RAMETA, ALEJANDRO    
RUIZ PACE, FIORELLA    
SÁEZ SEPÚLVEDA, ARTURO    
SÁNCHEZ DONOSO, INÉS ines.sanchezdonoso@ub.edu +34934021456
SAN SEBASTIÁN MENDOZA, OLATZ    
SANTULLI SANZO, GIULIA    
SAÑUDO RESTREPO, CLAUDIA P.    
SAPORITI, FABIANA fabiana.saporiti@gmail.com +34934035370
SORIANO GIMÉNEZ, ANA ISABEL anaisabel_soriano@yahoo.es  
SOUSA, PEDRO prsousa@gmail.com  
STEFAN, LAURA laura.stefan@ub.edu +34934021041
STEGUN VIDIGAL, VERA CRISTINA    
ZENTENO, LISETTE lisette.zenteno@gmail.com +34934031368

 

SUPPORT TECHNICIANS
NAME Position email Phone
ESPLUGA GARCÍA, ROGER Research Assistant rogespluga@gmail.com  
ESTRADA RUIZ, GEMMA Research Assistant gemma_estrada@ub.edu
+34934021461
FERRAND MARTÍN, JOAN Technician j.ferrand@ub.edu
+34934021439
MARTÍN GARCÍA, Mª JOSÉ Research Assistant mariajose.martin@ub.edu
+34934021461
MATEOS FRÍAS, EDUARDO Curator emateos@ub.edu
+34934021439
MAZZUCA, PAOLA Research Assistant saturnth@hotmail.it  
MONFORT SUSÍN, ANA Research Assistant anamonfort@ub.edu
+34934021461
SANMARTI BOIXEDA, NEUS Research Assistant    
VALLDEPERAS LLABERIA, ANNA Research Assistant    
VÁZQUEZ GONZÁLEZ, JENNIFER Research Assistant j.vazquez@ub.edu
+34934020161
       
       
ADMINISTRATION
NAME Position email Phone
CABALGANTE SÁNCHEZ, Mª JOSÉ Administrativa mjcabalgante@ub.edu
+34934021439
CASAUS SANRAMA, JUDIT Administrativa juditcasaus@ub.edu
+34934021439
IBÁÑEZ MARTÍNEZ, VICTÒRIA Administrativa victoriaibanez@ub.edu
+34934021439
RIBAS VILANOVA, JOAN RAMON Administrativo jrribas@ub.edu
+34934021439
VÁZQUEZ FRANCO, ISABEL Gestora Departamental isabelvazquez@ub.edu
+34934021439
       
       
       

 

EXTERNAL COLLABORATORS
NAME email
Adriana Villamor  
Ahmed Aghmich  
Albert Cama  
Albert Montori Faura amontori@ub.edu
Albert Tintó García-Moreno atinto@ub.edu
Alejandro Romero Rameta  arr@ua.es
Alejandro Sánchez Chardi  
Àlex Richter-Boix  alex.richter@ebc.uu.se
Amador Viñolas Saborit av.rodama@gmail.com
Ana Isabel Fernández Perdices  
Andrés López Sepulcre  andresls@ucr.edu
Anna Casas Solá annaacs4@gmail.com
Bernard Banaigs banaigs@univ-perp.fr
Bongkeun Song songb@uncw.edu
Carles Carreras Huergo carlos_c_h@hotmail.com
Carles Vilà i Arbonés  carles.vila@ebd.csic.es
Damian Valés damianvales@hotmail.com
Daniel Sol Rueda  d.sol@creaf.uab.es
Elena Gordún Quiles  elena.gordun@upc.edu
Esteban González Burchard  
Esteve Grau Giménez  
Esther Infante Bueno esther.infante@gmail.com
Francesc Gessé Solé fgesse1963@yahoo.es
Francesc Llimona Llovet  fllimona@parccollserola.net
Francesc Muñoz Muñoz  Francesc.MunozM@uab.cat
Francesc Parés Tanco  kiku_kiku4@hotmail.com
Guadalupe Barajas López gbarajas@uaslp.m
Guillem Guerao Serra  guillermo.guerao@irta.cat
Gustavo Hormiga  hormiga@gwu.edu
Iosune Uriz iosune@ceab.csic.es
Irene Álvarez de Quevedo alvarezdequevedo@ub.edu
Irene Teixidor Toneu qualsevolnit@gmail.com
Isabelle Côté  
Jaume Puigagut Juárez Jaume.Puigagut@upc.edu
Javier Vázquez Albalate xvazquez@xtec.cat
Joan Carles Cortés Guix  jcguix@pangea.org
Joan Pons  vieajpp8@uib.es
Joana Micael  
John Bishop  
John Gabriel Téllez  
Jordi Galbany Casals  jg105@duke.edu
Jordi Moya jordi@eeza.csic.es
José Julián Llerena jjleco@iiqab.csic.es
José Luis Copete  jlcopete@telefonica.net
Josep Maria Riba i Flinch jm.riba@wanadoo.es
Josep Piqué Vila  jpique@mail.bcn.es
Joseph Pawlik pawlikj@uncw.edu
Juan Carlos Martinez Cruzado  
Lara Sallés lara_5@msn.com
Laura Silva poly17@yahoo.com.ar
Lluís Jover Armengol lluis_jover@ub.edu
Lluis Toll  
Luigi Salis luigisalis78@hotmail.com
Luis Mata Perdomo luismata3@gmail.com
Magdalena Bermejo Espinet  magda_bermejo@yahoo.es
Manel Puigcerver Oliván mpuigcerver@ub.edu
Mari Luz Parga López mariluz@submon.org
Maria Assumpció Sans Fuentes  sans@email.arizona.edu
Massimo Drago m.drago@ub.edu
Miguel Ángel Carretero Fernández carretero@mail.icav.up.pt
Mikel Becerro mikel@ceab.csic.es
Neil Risch  
Neus Martínez Abadías  
Patrick Erwin patrick@ceab.csic.es
Pedro Andrés Maíllo Bellón  pmaillo@ub.edu
Pedro Javier Cordero  PedroJavier.Cordero@uclm.es
Pedro Oromí poromi@ull.es
Pedro Rodrigues prodrigues@ua.pt
Pere Aymerich Boixader  pere.aymerich@wanadoo.es
Peter Schupp peter.schupp@gmail.com
Ramon Solís Nogués  rsolis@xtec.cat
Rosemary Gillespie gillespie@berkeley.edu
Santiago Palazón Miñano  santiago.palazon@gencat.cat
Sergi Papiol Mir  papiol@em.mpg.de
Stefano Taiti  stefano.taiti@ise.cnr.it
Teresa Pastor Ramos  teresa.pastor.ramos@gmail.com
Victor Bonet Arbolí vboneta@gmail.com
Vítor Almada  
Xavier Santos Santiró  xsantos1@ub.edu
Xavier Turon Barrera xturon@ceab.csic.es
Xavier Vázquez Albalate xvazquez@xtec.cat
Yolanda Melero Cavero yolrem@gmail.com

 

 

 

 
imatge de maquetació
imatge de maquetació
imatge de maquetació
imatge de maquetació
imatge de maquetació
imatge de maquetació
imatge de maquetació
imatge de maquetació
imatge de maquetació
imatge de maquetació
imatge de maquetació
imatge de maquetació
imatge de maquetació
imatge de maquetació © Universitat de Barcelona Edition: DBA
Last Update: 31.03.2016
imatge de maquetació