Plàstics: ciència i debat a l’aula. De la química dels polímers al pensament crític i la creativitat educativa
Descripció
Aquest curs ofereix una formació intensiva i aplicada sobre els plàstics com a material clau del món contemporani, abordant-los des d’una perspectiva científica, tecnològica, ambiental i educativa. A partir de l’experiència d’un projecte real desenvolupat en centres de secundària en col·laboració amb universitats i institucions públiques, el curs combina coneixement rigorós sobre polímers amb metodologies actives basades en l’experimentació, el pensament crític, el debat argumentat i la creativitat docent.
El professorat participant adquirirà eines per comprendre la complexitat dels plàstics (avantatges, limitacions, impactes ambientals), per treballar la controvèrsia sociocientífica a l’aula i per dissenyar propostes didàctiques pròpies adaptades al seu context educatiu.
Objectius
- Comprendre què són els plàstics des d’un punt de vista químic, físic i tecnològic.
- Analitzar el cicle de vida dels plàstics, el reciclatge i les seves limitacions reals.
- Experimentar amb activitats pràctiques sobre propietats i reciclatge de polímers.
- Desenvolupar estratègies de pensament crític i argumentació basades en evidències.
- Aprendre a estructurar debats sociocientífics a l’aula amb rols diferenciats.
- Dissenyar una proposta didàctica pròpia sobre plàstics adaptada a cada centre.
- Fomentar la creativitat docent i la transferència real a l’aula.
Continguts
Sessió 1 – Què són els plàstics?
- Química dels polímers: estructura i propietats
- Tipus de plàstics i aplicacions
- El paper dels plàstics en la societat contemporània
- Plàstics: material àngel o dimoni?
Sessió 2 – Plàstics a l’experimentació
- Propietats mecàniques, tèrmiques i òptiques dels polímers
- Identificació de plàstics
- Reciclatge mecànic: trituració, extrusió i reutilització
- Anàlisi crítica del reciclatge real
Sessió 3 – Pensament crític i debat sociocientífic
- Justificacions, evidències i tipus d’arguments
- Autoritat, model científic, hàbits i valors
- Preparació i gestió de debats a l’aula
- Com evitar discursos simplistes i polaritzats
Sessió 4 – Aplicació del projecte a l’aula
- Com dissenyar un projecte interdisciplinari sobre plàstics
- Adaptació a ESO, batxillerat i CFA
- Avaluació competencial i rúbriques
- Productes finals: debats, manifestos, webs, exposicions
Sessió 5 – Creativitat i adaptació docent
- Disseny de propostes pròpies per centre i nivell
- Treball col·laboratiu entre docents
- Compartició i millora de les propostes
- Preparació del treball final del curs
Metodologia
La metodologia és pràctica i està encaminada a obtenir els recursos i les eines necessàries per fer les propostes a l’aula amb l’alumnat, i aprofitar els recursos que tenim al laboratori del centre, per tal de fer que aquesta temàtica sigui atractiva i motivadora per als alumnes. Es fa a través de les metodologies següents:
- Aprenentatge basat en projectes (ABP)
- Experimentació científica guiada
- Debat estructurat i treball amb controvèrsies
- Treball cooperatiu entre docents
- Reflexió metacognitiva i creativa
- Transferència directa a l’aula
Formadors
Jordi Díaz Marcos és doctor de Química per la Universitat de Barcelona, especialista de microscòpia i nanotecnologia. És enginyer de materials (UPC) i té un postgrau en Comunicació Científica (UVic). Lidera grups de divulgació de les nanotecnologies: NanoDivulga UB i EspaiNano.
Nicolas Candau és professor associat de la UPC al Departament de Ciència i Enginyeria de Materials. Investigador.
Anna Marbà Tallada és doctorada en didàctica de les ciències. És coordinadora del màster universitari en Formació de Professorat de Secundària i Batxillerat, Formació Professional i Ensenyaments d’Idiomes, al Departament de Didàctica de la Matemàtica i de les Ciències Experimentals. Àrea de la Didàctica de les Ciències Experimentals.
Pedro García García és llicenciat en Ciències Químiques per la Universitat de Barcelona. Actualment és professor de secundària en l’especialitat de física i química.
Clara Gajas Roig és educadora ambiental i professora de secundària de biologia. Té el màster en Sostenibilitat i Gestió Ambiental. És impulsora de diversos projectes en l’àmbit de centre amb l’objectiu de fomentar les ciències, connectar amb la comunitat i fomentar l’esperit crític.
Destinataris
Professorat de secundària de l’especialitat de química i ciències.
Professorat de CFA de secundària de l’especialitat de química i ciències.
Professorat interessat en metodologies STEAM, debat i educació ambiental.
Calendari i horari
Del 6 de juliol al 10 juliol de 9:00 a 13:00 al Campus Mundet, aula per determinar.
- 6 juliol. Sessió 1: 4 h presencials
- 7 juliol. Sessió 2: 4 h presencials
- 8 juliol. Sessió 3: 4 h presencials
- 9 juliol. Sessió 4: 4 h presencials
- 10 juliol. Sessió 5: 4 h presencials
10 hores asíncron al Campus Virtual de l’IDP de la UB.
Modalitat
Curs
Format
Semipresencial amb Campus Virtual asíncron.
Lloc
Campus Mundet, aula per determinar.
Hores a certificar
Se certifiquen 30 hores (20 h presencials + 10 h en línia asíncrones).
Requisits de certificació
Assistència al 80 % de les hores presencials i valoració positiva de les tasques orientades per les persones formadores.
Idioma
Català.
Preu
Gratuït.
Coorganizat amb Departament d’Educació i Formació Professional de la Generalitat de Catalunya.
Nombre de places
20
Període d’inscripció: del 16 de març fins al 12 de maig.
Adjudicació: a partir del 13 de maig.
Inscripció per Internet: formulari de matrícula
Informació i/o consultes
www.ub.edu/idp
Telèfon: 934 021 024
Les activitats organitzades per l’IDP tenen els mateixos efectes per al professorat que les activitats incloses en el Pla de formació permanent del Departament d’Educació i Formació Professional de la Generalitat de Catalunya.
Els certificats d’aquests cursos s’incorporen directament a l’expedient de formació de cada docent (XTEC) i es poden utilitzar com a acreditació per participar en els diferents concursos o convocatòries del Departament d'Educació i Formació Professional de la Generalitat de Catalunya amb els termes que indiqui cada convocatòria.
Per iniciar aquesta activitat cal que hi hagi un nombre mínim de persones inscrites.